Bestiář
V našem světě se kromě lidí a polobohů pohybují i nejrůznější magická a démonická stvoření. Vypadají a chovají se různě, jedná
se o manifestace přírodních sil a lidských vlastností, o ochránce zvířat, strážce času i domácího krbu, ale také o krvelačné bestie
a výsledky kouzel a rituálů.
Slovanských démonů existuje velká spousta, někteří se dokonce liší i dle země původu, tento bestiář tedy nabízí pouze všeobecný přehled tvorů, na které můžete narazit, společně s několika zajímavostmi a radami, jak se zachovat při setkání s nimi.
Věřím, že se vám tato menší příručka bude hodit.
– Nikola Jovanovic
Některé obrázky se zobrazí až po najetí myší.
Čjorti
Čjorti jsou démoni, kteří se zcela běžně vyskytují v lidských obydlích, kde zaujímají nejrůznější práce a chrání různé části domu nebo jeho nejbližšího okolí. Ze své podstaty bývají mírumilovní, ovšem i ty nejmírnější čjorty je možné namíchnout natolik, že bez nějakých výčitek vyvedou takovou lumpárnu, ze které by se mohl dotyčný, který je urazil, vzpamatovávat ještě dlouho poté.
Bannik
Magie, schopnosti a dovednosti:
Bannik se vyznačuje zejména svými magickými schopnostmi, jimiž je schopen stejně tak pomoci jako uškodit, zachová-li
se k němu někdo neuctivě. Vycítí, co člověk zrovna potřebuje
a jak mu pomoci od některých zdravotních neduhů nebo s nimi nejrůzněji pomoci, dokáže totiž jen svou přítomností regulovat teplotu vody v lázních a ovládá také páru v sauně, přičemž může oběma dodat léčivé nebo očistné vlastnosti po spirituální stránce, pakliže se na vás nalepily nějaké temné energie. Jak již ale bylo řečeno, může i uškodit – dokáže vodou spálit
či nepříjemně zchladit, párou zase vzbudit malátnost
až omdlévání. Je také mistrem skrývání a přemisťování, alespoň
v jeho vymezených prostorech, kde dokáže zmizet přesně tak jako pára a jejím prostřednictvím se zase objevit – dokáže tak být zcela neviditelný a nepolapitelný. Mimoto je však Bannik schopen i věštění, bezeslovným, v podobě pohlazení po zádech nebo zaboření svých drápů podle toho, jaká budoucnost dotyčného čeká.
Charakteristika:
Bannik nese podobu drobného stvoření, o němž si člověk mnohdy není jist, zda je skutečně hmotné, nebo ne. Tito čjorti jsou jakoby tvoření párou ze sauny a z horké vody v lázních, což ovlivňuje jejich schopnosti a čemuž se podřizuje i jejich vzezření. Mohou tedy působit nehmotně, rozvlněně, neostře. Vypadají jako drobní stařečci s velkou hlavou, dlouhými vlasy a snad ještě delším fousem, vyzáblým tělem (většinou nahým, jindy oděným v březovém listí z košťat používaných v lázních) a dlouhými, kostnatými končetinami, přičemž ruce jsou zakončeny dlouhými prsty s drápy. První pohled na Bannika tak dokáže v člověku vzbudit hrůzu, obzvláště jedná-li se o čjorta zanedbávaného, který nedostává obětiny – v tom případě se celá jeho maličkost ještě o trochu zcvrkne a ztratí na viditelnosti, působí neupraveně a špinavě, a pochopitelně nezájem o jeho osobnost ovlivňuje i jeho schopnosti, které ztrácí na síle. Pakliže je však o Bannika dobře postaráno a máte ve svých lázních spokojeného démona, je upravený a čistý, s učesanými vlasy a opečovávaným fousem a upravenými drápky.
Povahově je Bannik poněkud nezařaditelný. Málomluvný a pracovitý, svědomitě se stará o své lázně a saunu, jeho chování však, podobně jako u ostatních čjortů, silně závisí na tom, jak se k němu chovají obyvatelé daného místa. Je ochráncem lázní a sauny, stejně tak ale neváhá své útočiště vypálit do základů, je-li nespokojen, stejně tak může vyvádět různé, mírnější lumpárny nešťastníkům, kteří se mu nějakým způsobem zprotivili, ať už to je voda moc teplá nebo moc studená, omámení v sauně a podobně.
Jeho úlohou je starat se o lázně a saunu, jak již bylo několikrát řečeno. Je jejich ochráncem a stará se v nich o pohodlí těch, kteří je navštíví, je-li spokojen. Opečovává kamna v sauně, připravuje vodu, také pere prádlo, připravuje mýdla a oleje do koupele… Jen dávejte pozor, jak vám je nakloněn. Mohl by vám totiž podstrčit mýdlo, po němž vás chytne svrab. Kdo se mu však zavděčí, ten má zaručenou vůni po fialkách.
Výskyt:
Bannik se nachází v lázních a saunách, v Alatyru se jedná konkrétně o Lázeňský dům.
Obětiny:
Bannikovi se obětuje voda a mýdlo, březová košťátka a jedlové větvičky nebo svazky aromatických bylin vhodných do sauny a do lázní, aby ovoněly vzduch nebo na přidávání do vody. Bannik z nich také vyrábí různé oleje, mýdla a další přípravky vhodné do koupele, na praní nebo voňavky.
Je také zvyklostí vyslovit Bannikovi své poděkování po koupeli či po sauně.
Je také zvykem Bannikovi „obětovat“ první a poslední zapalování kamen v sauně a čas na jeho vlastní očistu, většinou pozdě v noci, kdy do lázní zve své přátele čjorty z obydlí a z okolí – v tyto časy není vhodné lázně navštěvovat, neb by mohlo dojít k rozladění této entity. A narušitel by také mohl schytat pořádně horkou spršku…
Samozřejmě, podobně jako jiní démoni, i Bannik sílí po krvi, není však krvežíznivý, pokud není tedy skutečně zoufalý a v ohrožení vlastní existence, nikoho nenapadne.
Zajímavosti:
Z historického hlediska byl Bannik i ochrannou entitou při porodu, slovanské ženy totiž často rodily v lázních. Ochraňoval rodičku i novorozeně před zlými démony, kteří se mohli chtít na ženu a její dítě dostat.
Při setkání:
Chovejte se uctivě. Ideálně Bannikovi věnujte obětinu nebo mu alespoň poděkujte za jeho služby v lázních.
Narušíte-li Bannikovu koupel, uctivě se omluvte a opusťte prostory lázní.
Přejete-li si od Bannika věštbu, při odchodu z lázní se zastavte na prahu, zády ke kádím a bez vršku. Pakliže vás po zádech pohladí, čeká vás dobrý osud. Pakliže ucítíte, jako by vás poškrábal do krve, čeká vás osud nemilý.
Domovoj
Magie, schopnosti a dovednosti:
Podobně jako Bannik, i Domovoj je znám pro své dobré i zlé magické skutky, které čistě závisí na tom, jak je s démonem domácího krbu zacházeno. Je to totiž právě on, kdo se stará o to, aby kamna v domě nikdy nevyhasla, a tak je také schopen nechat oheň pozřít celý dům, i když to mnohdy odsuzuje k záhubě i jeho samého. Domovojové jsou tedy schopni ovládat oheň, alespoň tedy do jisté míry, jíž je oheň uvnitř stavení, k němuž daný čjort patří. Tito démoni se také vyznačují jistou formou telekineze, což jim velice usnadňuje vaření a úklid, neb lidské náčiní je pro
ně dozajista moc velké, než aby jej zvládli řádně korigovat vlastními drobnými ručkami. Jejich magie se odvíjí od povinností ochránce a pomocníka domácnosti, jsou tedy schopni navařit
v rekordním čase, poklidit pomalu lusknutím prstů, spravit drobnější neduh domu, nábytek nebo oblečení… Jejich specialitou jsou ale také kletby, před nimiž dokáží chránit, ale které také mohou sesílat na nevlídné obyvatele domu, kteří Domovoji neprojevují dostatek úcty nebo mu zbytečně přidělávají práci
– čjort je může donutit proti vlastní vůli vykonat to, co žádali
po démonovi, nebo na ně může celkově seslat neštěstí,
ať už v mírnější verzi v neustálém upadávání knoflíků z každého kousku oblečení, nebo v nadále se stupňujících horších a horších kletbách, které mohou končit i zraněním nebo nemocí. Domovoj je mimo „posluhovače“ ale hlavně ochráncem domova, a tak
je magicky vybaven i k obraně proti některým démonům
a temným silám.
Charakteristika:
Domovoj připomíná více než cokoli jiného zakrslého stařečka s velkou hlavou, drobným, zavalitým tělem
a krátkými končetinami. Celkově se dá popsat spíše jako stvoření chlupaté, které byste si při letmém pohledu mohli splést s domácí kočkou, jen bez ocasu a bez špičatých oušek, tito čjorti jsou ale schopni pohybovat se stejně rychle a tiše jako právě tito domácí mazlíčci, s nimiž bývají mnohdy velice zadobře. V jejich kulaté tváři zaujmou zejména dvě svítívá očka, která připomínají doběla rozžhavené uhlíky. Září v místech kdesi mezi rozčepýřenými vlasy a téměř nikde nekončícím plnovousem. Za zmínku určitě stojí také jejich nehty, které mohou vysunout podobně jako kočky svoje drápy – pozor na ně.
Ze své podstaty bývají Domovojové přikloněni těm, v jejichž domě žijí a slouží, avšak samozřejmě nesmíme opomenout fakt, že i oni, jako ostatní čjorti, se k lidem chovají tak, jak oni k nim. Spokojený Domovoj je vlídný
a vždy k ruce, nespokojený vyvádí žerty a může se chovat značně nepřátelsky i k těm, kterým by měl pomáhat.
V takové chvíle se mohou obyvatelé domu setkat s nedovařeným jídlem a neuklizeným prostorem nebo jinými vylomeninami, kterých by se Domovoj, o nějž je řádně postaráno, nedopustil.
Jak již bylo zřejmě vyrozuměno, Domovojové jsou démoni domácnosti, kteří pomáhají s jejím chodem a chrání všechny její členy před temnými sílami, jak jen to je možné. Žijí v kuchyňských (či jiných) kamnech a jejich hlavní doménou bývá kuchyně, ale samozřejmě se pohybují a starají i o jiná místa v domě. Pomáhají s přípravou jídla, s úklidem a s dalšími domácími pracemi a ochraňují prostory domu od negativních energií a od některých démonů.
Výskyt:
Obytné domy, zejména kuchyň.
Obětiny:
Obětiny pro Domovoje jsou vcelku jednoduchou záležitostí, jedná se totiž hlavně o jídlo – zejména například chléb se solí nebo ovesná kaše, nepohrdne však téměř ničím ze stolu.
Můžete mu obětovat také alkohol, hlavně medovinu.
Mimoto je také zvykem Domovoji vždy připravit dříví do kamen, aby si měl na čem ustlat.
Podobně jako jiní démoni, i Domovoj sílí s krví, nepatří však mezi krvežíznivou sortu, která by na vás kvůli této formě obětiny zaútočila.
Zajímavosti:
Říká se, že Domovojové jsou jakýmsi ztělesněním bývalých hlav domu, kteří již nejsou mezi námi. Kolik na tom je pravdy není úplně jasné, ale za povšimnutí rozhodně stojí fakt, že někteří Domovojové přebírají jisté vlastnosti a povahové rysy současných hlav domácností – v našem případě tedy členů Rady.
Z domácích mazlíčků mají nejbližší vztah ke kočkám – nebylo by tedy překvapivé je zahlédnout, jak se s nimi dělí o část své obětiny nebo je dokonce velice roztomile mazlí.
Domovojové jsou nositelé vzpomínek až stovky let starých. Jsou to čjorti ve své podstatě nesmrtelní, až pokud
by byl jejich dům od základů zničen, vytratili by se i oni – jejich vzpomínky na nejrůznější pány domu a jejich rodiny sahají až do let dávno zapomenutých, pakliže tedy narazíte na tak starého Domovoje. I kdyby ale ne, tito domácí démoni mají uši a oči víceméně všude. Možná toho ví mnohem víc, než byste si mohli myslet…
Při setkání:
Chovejte se uctivě a snažte se nedělat nic, čím byste Domovoje rozladili. Rozhodně si ho nakloníte, pomůžete-li mu s nádobím, v kuchyni nebo s úklidem. Máte-li obětinu, věnujte mu ji.
Dvorovoj
Magie, schopnosti a dovednosti:
Stejně jako jiní čjorti, i Dvorovojové jsou se svou magií schopni dobrých i špatných skutků, v závislosti na jejich spokojenosti (sic někdo by mohl argumentovat tím, že tito démoni nejsou nikdy spokojeni, není to tak úplně pravda). Rozumí řeči zvířat, obzvláště pak dobytka a jiných hospodářských zvířat, a do jisté míry je mohou ovlivnit. Pokud se vám tedy zrovna vykálí slepice na botu a věnuje vám u toho velice zlotřilý pohled, nejspíše tušíte, kdo má tuto lotrovinu na svědomí. Mimoto je Dvorovoj také schopen shapeshiftingu v různá hospodářská zvířata, nejčastěji pochopitelně ta, která se pohybují v jeho blízkosti. I schopnost neviditelnosti, či spíše splynutí s okolím mu je možné připisovat, stejně jako různá požehnání dobytku – či naopak kletby, je-li s ním špatně zacházeno. Stejně tak může zkazit zrno či jinou úrodu, kterou lidé sklidili, není-li spokojen.
Charakteristika:
Dvorovoj se svým vzhledem v mnohém podobá Domovoji – stejně jako on připomíná drobného chlupatého stařečka, jen oči tohoto čjorta nevypadají jako rozžhavené uhlíky, spíše se podobají očím některého ze zvířat, které jsou chovány v dané domácnosti. Můžete tak potkat Dvorovoje s očima podobnýma slepičím, husím, prasečím, kravím a tak dále. Jejich nohy bývají pokryté jemným peřím a někdy dokonce naleznete místo chodidel slepičí pařáty (tak tomu je v případě našeho Alatyrského Dvorovoje).
Povahově jsou Dvorovojové spíše na té protivné stránce. Podobně jako jiní čjorti, i Dvorovojové mají rádi svůj prostor a zrovna dvakrát se nesocializují s lidmi, jsou tiší a málomluvní, ale když už nic jiného, nemálo si breptají cosi pro sebe, pod vousy, co zní spíše jako vrčení než cokoli jiného. Domluva s nimi není jednoduchá
a nejjednodušší a možná i nejlepší pro všechny je, když se tito démoni nechají prostě být, ať se věnují svým povinnostem po svém. Sami o sobě se moc často neukazují, vlastně se většinou schovají do kdejaké skuliny, kdykoli jen zavětří, že by mohli být viděni. Pakliže byste je už zastihli, nejspíše by byli nevrlí a nepříjemní,
ne zrovna dvakrát nápomocní, ale věřte, že Dvorovojové znají spousty tajemství…
Jejich povinnostmi je střežit dvůr a starat se o hospodářská zvířata, jsou-li nějaká v okolí domu. Možná se nezdají zrovna dvakrát jako ochránci pro jejich povahu, ale ve skutečnosti, no, jim hlavně záleží na jejich vlastním místě pro život, takže se rozhodně budou bít, nastane-li stav nebezpečí. Kromě toho jsou ale Dvorovojové i duchem hospodářských zvířat, o která se pečlivě starají – jsou v jejich očích na prvním místě, takže například v případě požáru spíš zachrání zvíře než cokoli a kohokoli jiného.
Výskyt:
Dvorovoje nejčastěji najdete na dvoře nebo v okolí zemědělských staveb jako jsou chlévy, sýpky a sklady potravin.
Obětiny:
Těmto čjortům se nejčastěji obětovávají různá zrna a jiné zemědělské plodiny, kterými byste jinak mohli krmit například dobytek. Oblíbená je obzvláště pšenice.
Nepohrdne však ani lidským jídlem, ač se nejedná o zrovna jeho nejoblíbenější obětinu.
Podobně jako jiní démoni, i Dvorovoj sílí s krví, nepatří však mezi krvežíznivou sortu, která by na vás kvůli této formě obětiny zaútočila, i když na to možná občas působí.
Zajímavosti:
Při setkání:
Pokud se vám neukáže sám od sebe, předstírejte, že ho nevidíte. Ocení to všichni zúčastnění.
Máte-li pro něj obětinu, nechte ji ležet tam, kde se nejvíce srocují hospodářská zvířata. Případně kdekoli jinde
na dvoře nebo v hospodářských budovách a jejich okolí.
Vazila
Magie, schopnosti a dovednosti:
Protože Vazilové bývají spíše mírné povahy, svou magii využívají převážně pouze k dobru. To by už muselo být něco, aby ji obrátili proti vám – a nejspíše by to nemělo ani co dočinění s neúctou
k němu samotnému jako ke všemu, co ochraňuje, tedy ke koním a stájím. Podobně jako Dvorovoj Vazila mluví řečí koní. S koňmi je spjat až téměř posvátně. Je na všechny koně, které obstarává, napojen nehmatatelným poutem, díky němuž dokáže vycítit jejich emoce, psychickou i fyzickou pohodu. Může se také zdát, že dokáže koně ovlivnit, spíše se ale jedná o jeho blízký vztah
s nimi. Na druhou stranu však disponuje uklidňující magií, kterou dokáže utišit (nebo právě naopak rozvířit) nervy svých chráněnců. Mimo to je také schopen shapeshiftingu, můžete tady Vazilu také potkat v koňské podobě, pokud budete ve správný čas na správném místě – a že se jedná o čas opravdu vzácný.
Charakteristika:
Jako ostatní čjorti, i Vazila je drobný a spíše chlupatý tvor s krátkými končetinami a velkou hlavou, na níž nejvíce zaujmou jeho koňské uši, mnohdy větší než samotná hlava. Je vousatý, s dlouhými vlasy a v jeho tváři září dobromyslná, plachá očka. Jejich kůže bývá pokryta semišově hladkou, krátkou srstí podobnou koním, kterou nemusíte napohled ani postřehnout. K dotyku se nejspíše ale nedostanete, na to je Vazila až moc plachý. Občas
u nich můžete nalézt kromě jejich uší i jiné zvířecí znaky jako drobná kopýtka nebo koňský ohon.
Povahově je pak Vazila čjortem plachým, možná až stydlivým. Podobně jako Dvorovoje si ho možná ani nevšimnete, ne však proto, že by Vazila bytostně nesnášel společnost, spíše… no dobře, nesnáší ji, ale docela jiným způsobem než Dvorovoj! Zatímco ten by vám ukousl prst, kdybyste mu ho nastavili, Vazila by vás po něm pohladil, až by se samozřejmě ujistil, že tu nejste proto, abyste ublížili jemu nebo koním. Je to démon mírumilovný a laskavý, dokáže být ale i lekavý a nervózní. Má velice dobrou intuici, a tak vás hned, ač třeba bezeslovně, upozorní na možné nebezpečí nebo nějakou nekalost.
Vazila je duchem stájí a koní, manifestací jejich zdraví a pohody. Pohybuje se ve stájích a v přilehlém okolí,
po pastvinách – zkrátka a dobře, kdekoli jsou koně, tam najdete i Vazilu, schovaného kdesi ve stínu, v koňských žních, v seně či slámě. Pečlivým jezdcům a majitelům koní pomáhá s péčí o ně: s krmením, hřebelcováním,
s čištěním kopyt atd. Může se také starat o údržbu jezdeckého vybavení. Nezodpovědným lidem pak koně plaší
a sází jim do hlavy nejrůznější nápady, třeba jak shodit svého jezdce nebo dělat jiné vylomeniny. Nebo je třeba rovnou pustí…
Výskyt:
Vazila je k nalezení v prostorách stájí, ať už se jedná o boxy či seník. Pro svou plachou povahu se většinou ukrývá v kupkách sena, pod koňskými kopyty, ve žlabech nebo kdekoli jinde, odkud může pozorovat návštěvníky jeho domova.
Obětiny:
Vazilovi se nejvíce zavděčíte nejrůznějšími pamlsky pro koně, ať už se jedná o ovoce nebo zeleninu. Kromě toho ale nepohrdne ani senem, ovsem nebo jiným krmivem pro koně.
Mimoto samozřejmě také přijímá i lidské jídlo – zejména ovesnou kaši.
Také ho potěšíte nejrůznějšími nástroji pro péči o koně – hřbílka, kartáčky, háčky apod. – a jezdeckým vybavením, zejména pak dekami na zimu, aby nebyla jeho koňským přátelům zima.
A samozřejmě, jako jiní démoni, i Vazila přijímá krev, na rozdíl od jiných démonů a čjortů ji ale nemusí tolik.
Zajímavosti:
Při setkání:
Vyvarujte se rychlým pohybům nebo hlasitým projevům. Vazila nemá tyhle věci rád, zrovna dvakrát by vám tedy nepoděkoval – někam by se schoval a nevylezl nejspíše po zbytek dne.
Máte-li pro Vazilu obětinu, můžete mu ji nechat někde v rožku stájí, což se obzvláště doporučuje, nemáte-li s ním již navázaný kladný vztah.
Bogiňky
Bogiňky, bohyňky nebo také víly jsou zpravidla ženskými personifikacemi nespoutaných přírodních sil. Jsou velice různorodé a našli byste je v podstatě v jakékoli přírodní podobě – víly vod, bažin, hor, lesů, v některých případech zpodobňují i zvířata. Podle toho, z jakého prostředí pochází, se také odvíjí jejich schopnosti a magie. K lidem většinou mívají neutrální až nepřátelský vztah, je tedy nasnadě mítse v jejich blízkosti na pozoru.
Bludička
Magie, schopnosti a dovednosti:
Bludičky vynikají zejména svou rychlostí (40 bodů) a obratností (30 bodů), s jejich vytrvalostí (25 bodů) a sílou (25 bodů) to však zase tak horké není, nevrhají se tedy do přímých soubojů, není-li to vyloženě nutné.
Jsou schopny přeměny v modrý plamínek, rozumí tvorům močálu a dostatečně staré bludičky též vytváří elektrické výboje. Mimoto také užívají schopnosti okouzlení, s níž si podmaní mysl nejedné zbloudilé duše.
Z běžných dovedností jsou pak bludičky znalé v oblasti herbologie.
Charakteristika:
Bludičky mají i ve své lidské podobě rysy, které je nezpochybnitelně odkazují k močálu. Jedná se tak o žabí nohy, s nimiž se mohou lehce a svižně pohybovat po svém přirozeném prostředí, které by se daly považovat za vadu
na kráse, kterou tyto víly oplývají se svými dlouhými, zejména černými vlasy, a sytě modrýma očima. Jejich půvab je pověstný a také smrtící – jím samotným si dovedou omotat kolem prstu nejednoho pocestného, pročež jej nalákají do spárů jisté smrti číhající v močálech.
Nejedná se o víly zrovna dvakrát milosrdné. Jejich nešťastný osud za života se stává důvodem proměny v bludičku – zpravidla se jedná o duše zavražděných dívek. Čím déle se po světě pohybují po své smrti, tím bezcitnějšími se stávají, přicházejí o schopnost soucitu, a je pro ně tedy čím dál jednodušší nalákat do vod močálů kohokoli, kdo jde zrovna kolem, aniž by je poté tížilo svědomí. Je radno se jim vyhýbat.
Tvoří vílí rodiny v čele s nejstarší a nejmoudřejší bludičkou.
Výskyt:
Bludičky jsou k nalezení v močálech.
Obětiny:
Bludičky nepřijímají obětiny, pokud byste se nerozhodli darovat jim svůj vlastní život.
Zajímavosti:
Bludičky mají jako jediné z víl svou mužskou protiváhu – nazývají se bludníci. Jejich existence je však velice vzácná a málokdy se s bludníkem setkáte.
Bludičky shromažďují ve svém paláci pod močálem nejrůznější bohatství, oblečení a další předměty ze svých obětí, nemají pro ně však pražádnou cenu, jedná-li se o obyčejné lidské cetky. Mohou se tak aspoň pyšnit tím, kolik lidských životů již proteklo jejich rukama. Čas od času se však mohou mezi těmito cetkami najít i velice prazvláštní předměty, které by mohly bludičky směnit, dokážete-li jim nabídnout předmět dostatečné hodnoty…
Pakliže jste dostatečně zruční, je možné bludičku polapit. Museli byste ji zastihnout v její ohníčkové formě, kdy jsou mnohem rychlejší než ve své „lidské“ podobě. A vězte, bludičky se opravdu nerady nechávají chytit. Komu by se však zadařilo obstarat si bludičku, bude varován před nebezpečnými cestami močálu a dalších prostředí
i před možnými nepřáteli.
Při setkání:
Pakliže se vydáváte do močálu, je radno se vyzbrojit ochrannými amulety, talismany či symboly, které by zvrátily bludiččino okouzlení.
Může se však jednat i o ty nejobyčejnější předměty, které by vás dokázaly vytrhnout z transu, obvykle pak zvukem, jako třeba natažená minutka, přivázané zvonky či rolničky k oblečení a další.
Mavka
Magie, schopnosti a dovednosti:
Mavky patří mezi silné (40 bodů) víly, které ovšem stále vynikají svou obratnostní (30 bodů) a vytrvalostí (30 bodů). Nejsou možná nejrychlejší (25 bodů), věřte však, že to mavkám nikterak nevadí, neb nepatří zrovna mezi plachý, bázlivý druh, který by spoléhal na útěk před lidským zrakem, ba spíše naopak.
Mezi jejich magické schopnosti spadá okouzlení své oběti
a to takovým způsobem, že by mavku bezmezně následovali kamkoli. Vymanit se z jejich okouzlení nepatří mezi zrovna nejjednodušší záležitosti, a tak by se měl člověk radši preventivně připravit a ověnčit ochrannými amulety. Mavky jsou dále schopny vyvolat poblouznění. Přestože zpravidla nemluví, jejich kořist je shledává jednoduše zábavnými. Tato magie může mít dlouhodobé účinky – pakliže by se někomu podařilo poblouzněného od mavky odtáhnout, kouzlem zasažený
by na vílu neustále myslel a cítil by nutkavou touhu se za ní vrátit, dokud by kouzlo nad ním nebylo zlomeno.
Charakteristika:
Mavky jsou krásné víly nevídaného půvabu, nahé, nebo oděné v lehký bílý šat, který však nezakrývá záda. Mají dlouhé rozpuštěné vlasy, jejichž prameny jim spadají až po boky. Pro tyto víly jsou charakteristická „otevřená“ záda – chybí jim na nich kůže, a tak jsou odhaleny svaly, páteř a žebra, někdy dokonce i orgány v závislosti na tom, jak dlouho mavka po zemi od své smrti bloudí. Provází je sladký, skoro až dávivý pach rozkladu, který však tyto víly pomocí svého magického okouzlení přetváří ve vůni více vábnou. Dalším znakem mavky jsou její ruce – nehty těchto víl se spíše podobají dlouhým drápům, ostrým jako jehličky, jimiž „ulechtají“ svou kořist k smrti.
Jejich vztah k lidem je zcela nepřátelský. Jelikož mavky „vznikly“ po nešťastné, zpravidla násilné smrti, v každém kolemjdoucím vidí svého vraha. Alternativně hledají svou dávnou lásku a samy v pomatení smyslů nepoznají,
že osoba stojící před nimi rozhodně není jejich milý či milá, a jakmile dostanou danou osobu do svých spárů
a zjistí, že se nejedná o jejich lásku, zřejmě z pocitu křivdy a zrady člověka zabijí. Je radno se mavkám tedy obloukem vyhýbat.
Výskyt:
Lesy, hory, blízkost lesních bystřin, potoků a tůní. Jelikož neutváří vílí rodiny jako například samodivy nebo jiná uskupení jako vujalky a rusalky, narazí na ně člověk spíše ojediněle.
Obětiny:
Mavky nepřijímají obětiny. Na rozdíl od jiných víl nepřináší žádná požehnání, rozhodně ne dobrovolně, natožpak výměnou za dobrý lidský skutek. Mavky jdou po krvi, nikoli však získané darem jako obětinu, nýbrž násilím jako cenu za jejich setkání.
Zajímavosti:
I mavky uchovávají zbytky své životní síly ve vlasech. Pakliže by jim měly být vlasy ustřiženy (a jejich záda tedy naprosto odhalena), mohou být výrazně oslabeny, spíše však zemřou a dočista se z Javu vytratí.
Krev mavek slouží jako velice účinné afrodisiakum.
Rusalka
Magie, schopnosti a dovednosti:
Rusalky jsou velice vytrvalé (40 bodů) a nikdo by neměl podceňovat jejich na oko křehkou stavbu těla se slabostí, jsou totiž poměrně silné (30 bodů). Dokáží být také poměrně mrštné
a přestože nepatří mezi nejrychlejší (25 bodů) nebo nejobratnější (25 bodů), každý by si měl dávat pozor na jejich reflexy, pokud
se odváží přiblížit dostatečně blízko, aby po něm nějaká rusalka skočila.
Co se poté magie týče, rusalky disponují schopností manipulace
s vodou – dokáží vyvolat povodně a jinak manipulovat s vodními toky a plochami, v podstatě je tvarovat dle vlastní vůle.
Mimo to mají také kouzelný hlas, jímž vábí chlapce, děvčata
i nebinární osůbky do svých spárů, každý by se tedy měl mít
na pozoru před jejich zpěvem, nechce-li pobublávaje skončit pod hladinou.
Charakteristika:
Zjevují se jako mladé dívky s dlouhými vlasy a půvabného vzhledu, ač působí do jisté míry… nemrtvě. To totiž jsou – rusalky „vznikají“ poměrně tragickým způsobem, a to pokud zemře žena nebo dívka, většinou neprávem, u vody nebo ve vodě. Jejich vzhled poté může v jistých ohledech připomínat vodní tvory nebo utopence,
ať už se jedná o nepřirozeně bledou kůži, blány, žábry, šupiny, někdy dokonce ploutve. Jak již ale bylo zmíněno, na kráse to těmto prostovlasým vílám nijak neubírá, nebo to možná jsou jejich magické schopnosti, které jim
do spárů lákají nebohé oběti. Bývají nahé nebo oblečeny v bílý promočený šat. Takže prakticky nahé.
Rusalky jsou proti lidem poněkud vysazené. Jelikož většina z nich zemřela násilnou smrtí, mnohé již před stovkami let, zaměňují své vrahy za nevinné kolemjdoucí a kolemproplouvající a stahují je k sobě, hezky pod hladinu, dokud jejich oběti neujde poslední bublinka. Našla-li by rusalka svého vraha a vykonala pomstu, její duše by konečně došla klidu. Tyto víly však mohou zemřít i jinými způsoby a to v případě, že by jim uschnuly vlasy. Své oběti chytají nejen překvapivým útokem odněkud z rákosí, vábí je však i svými písněmi, zpívanými sametovými hlasy, kterým zkrátka a dobře nejde odolat – pakliže vás tedy přitahují dívky. Pokud ne, stále mají tyto víly násilnější metody!
Před útokem či vábením rusalek může mimo jiné pomoct modlitba. Nebo nadávky.
Výskyt:
Přírodní (a v současnosti občas i uměle vytvořené) vodní plochy a toky: jezera, rybníky, řeky, občas můžeme naleznout i osamělou rusalku u dravějšího potoka. Rusalky jsou sociální vodní démoni, a tak žijí se svým druhem v uskupení – kde je jedna rusalka, zpravidla bude ještě několik dalších.
Obětiny:
Rusalky ze všeho nejvíce zbožňují lidské oblečení, látky, vyšívané kapesníčky a další. Pochopitelně, nikdo nečeká, že jim je dáte přímo, a tak se stalo zvykem skrývat takové kousky do rákosu nebo zaplétat do větví stromů poblíž rusalčina „obydlí“, odkud si je bude moct vzít.
Mimo to se jim člověk může zavděčit krví.
Zajímavosti:
Rusalčin hřeben je mocným artefaktem – když si jím víla češe vlasy, hřeben jí je namáčí, mimoto je jedním takovým pohybem schopna vylít řeku nebo jezero, jako by se jednalo o nejjednodušší věc na světě. Kdo rusalce její hřeben uzme, stává se defacto pánem rusalky, obzvláště drží-li vílu dál od vody.
Rusalky zcela opouští své vody jen dvakrát do roka. Poprvé se tomu tak jedná při Maslenici, kdy tyto víly vítají jaro a pomáhají přírodním bohům svlažit zem – tento rituál se nazývá Rusalje. Podruhé o Kupalu, kdy jsou pro změnu zcela mírumilovné a holdují s lidmi i polobohy oslavy léta a také jejich královny, bohyně Kostromy.
Zcela první rusalkou se stala bohyně Kostroma, která dodnes bloudí v nejrůznějších vodách. Kostroma spáchala sebevraždu po nešťastných událostech zaviněných jinými bohy, proto nebyla a nejspíše nebude její pomsta nikdy naplněna, odkazujíc tak bohyni k věčnému bloudění na pomezí života a smrti.
Samodiva
Magie, schopnosti a dovednosti:
Samodivy jsou rychlé (35 bodů), vytrvalé (30 bodů) a obratné (30 bodů) víly, které se mrštně pohybují lesním prostředím bez jediného klopýtnutí či zaváhání. Jejich síla (25 bodů) na tom možná není nejlépe, samodivy však mají vlastní způsoby, jak
si poradit.
Ovládají rostliny, rozumí lesním tvorům, dokáží magicky léčit
a některé mocnější samodivy jsou schopny i shapeshiftingu
v drobné ptactvo či jiná lesní zvířata.
Z běžnějších dovedností jsou pak samodivy velice znalé herbologie i klasického, nemagického léčení. Mimo to jsou skvělé lovkyně – zachází zpravidla s luky a jejich střelba
je dovedena takřka k dokonalosti.
Charakteristika:
Tyto víly vypadají jako mladé krásné dívky s dlouhými vlasy, většinou rozpuštěnými, občas i do copu zapletenými vlasy. Bývají štíhlé, vysoké, s nepřirozeně dlouhými končetinami a působí křehce, až zranitelně, opak je však pravdou, neboť samodivy dokáží být velice nebezpečné, žádá-li si to situace. Hlavy jim zdobí květinové věnce a oděny jsou v lehký, bílý šat. Mladší samodivy přes temné měsíce zimují, ty starší a zkušenější pak mají za úkol chránit svou vílí rodinu – a pochopitelně tedy již nechodí tak vyletněně. Samodivy patří mezi živé víly, jejich myšlenka založení rodiny se však skládá z „výpomoci“ lidského muže a zbytek si již zařídí samy po svém. Rodí se pouze děvčata, přičemž každá samodiva je po svém narození vázána životní silou k nově vzrostlému stromku, který díky vrozené magii víly může pouze prosperovat – nebezpečím jim poté je kácení, které může samodivu zabít. Je tedy nasnadě ujistit se, že se nejedná o životní strom některé víly, jinak si prosti sobě člověk bezpochyby poštve celou její rodinu.
Samodivy jsou ochránkyněmi lesa a ze všeho nejradši si všímají svého. Jsou velice plaché, stejně tak ale dokáží být srdečné nebo nelítostné, podle toho, na jakou v kterou chvíli narazíte. A jelikož mají velice dobrý odhad na lidi, zřejmě skrze napojení na tep života, dokáží poměrně rychle vyhodnotit, jak se ke komu zachovat. Kdokoli však přišel lesu ublížit, může si být jist, že se ocitne na konci hrotu jejich přesně mířeného šípu.
Výskyt:
Samodivy se pohybují po celém lese a sídla jejich vílích rodin bývají magicky skryta poblíž lesních bystřin
a palouků.
Obětiny:
Člověk se jim zavděčí sladkým pečivem, ač pro samodivy není zrovna zdravé užívat si lidských pokrmů, obzvláště takových. Faktem ovšem zůstává, že jim chutná, a tak nepohrdnou ani jediným drobkem.
Mimo to se jim člověk může zavděčit krví.
Zajímavosti:
Samodivy pořádají také každý úplněk své vlastní drobné slavnosti – celou noc protančí v kruhu a vítají mezi sebe i nejrůznější kolemjdoucí, kteří však musí vydržet až do úplného rána. Existuje zde nemalé nebezpečí utančení
k smrti.
Kdokoli, kdo se u samodiv prokáže jako odvážný a vytrvalý (ať už účastí na jejich úplňkových večírcích či jinak),
se u víl zaslouží o tajné znalosti vzácných magických bylin, jejich výskytu a účinků.
Životní síla samodiv je uchovávána v jejich vlasech. Pakliže by jí byly ustřiženy, bude oslabena, v některých případech po takové ztrátě samodiva dokonce umírá. Vlasy samodiv se užívají mnoha způsoby – vkládají
se do střelných zbraní, aby střelec nikdy neminul, do amuletů či artefaktů pracujících s chlorokinesí nebo
se používají v léčitelství.
Vujalka
Magie, schopnosti a dovednosti:
Vujalky patří mezi rychlé (40 bodů) a obratné (30 bodů) víly, které se pohybují mrštně po okolí díky své hadí přirozenosti. Nikdo
by však neměl podceňovat ani jejich sílu (30 bodů), soustředěnou právě v jejich ocase, jímž dokáží vyvinout nemalý stisk.
Výdrží (25 bodů) na tom jsou poté nejhůře, disponují však jinými schopnostmi a dovednostmi, které by jim mohly tento menší nedostatek vynahradit.
Jejich magie sestává z shapeshiftingu – mohou se proměnit
v hada nebo v lidskou dívku, vždy se však dají rozeznat zlatými detaily, ať už v podobě šupinek na hadí hlavě, v podobě děvčat pak můžete na jejich těle nalézt hadí šupinky, případně
je prozradí rozdvojený jazyk nebo jejich oči. Mimoto rozumí hadí řeči a dokáží léčit hadí uštknutí.
Charakteristika:
Vujalky jsou víly s horní polovinou těla ženskou a spodní tvoří hadí ocas. Je velice dlouhý, silný a flexibilní, pokrytý hadími šupinami. Podobně jako jiné víly, i vujalky jsou popisovány jako krásné prostovlasé dívky, přičemž dcery hadího krále jsou ještě k tomu ověnčeny zlatem a bohatstvím svého vznešeného otce. Každá vujalka má pár nádherných zlatých náušnic a čím je starší, tím více zlatých náhrdelníků a náramků, čelenek a prstenů, vykládaných drahými kameny. Jejich ústa poté skrývají hadí jazyk i pár ostrých jedových zubů.
Jejich vztah k lidem je pak velice mírumilovný. Vujalky nejsou člověku nikterak nebezpečné, pakliže nejsou vyprovokovány, a i tak se snaží své spory řešit spíše diplomatickou dohodou, než aby použily násilí, případně zvolí možnost útěku. Musíme však brát v potaz, že jsou tyto víly neustále provázeny gardou hadů, i těch jedovatých, a tak, i když by vujalky neublížily, jejich strážci by mohli – při setkání s vujalkou je tedy opatrnost stále nasnadě.
Výskyt:
Vujalky se pohybují po lese. Mají obzvláště rády místa kolem lesních bystřin a tůní, zejména taková, kde se mohou vplést do nízce položených větví stromů, nebo naopak kde se mohou natáhnout a vyhřívat se na sluníčku. Vujalky utváří podobně jako rusalky vílí uskupení a málokdy narazíte na vujalku bez doprovodu svých sester.
V okolí Alatyru a v lesích kolem tábora se začaly vyskytovat až od Jara roku 2022, zřejmě po přesunu sídla jejich otce hadího krále.
Obětiny:
Vujalky mají ve svých životech téměř vše, co by chtít mohly – nenakloníte si je zlatem a šperky, těch mají až dost, a na jídlo je člověk neužije, materiální statky jim k ničemu nejsou. Nejvyšší obětinou pro vujalku pak může být snad jen jediné – upřímná náklonnost, třebas jen platonická. Té jediné nemají ve svých životech dost.
Zajímavosti:
Zlato vujalek nosí štěstí. Komu je darováno, tomu přináší blahobyt a pokud je nošeno, chrání jeho vlastníka před velkými nepříjemnostmi. Kdo by jej však chtěl ukrást či vzít násilím nebo snad koupit, proti němu se spiknou všechny hadí síly, aby dostaly vzácný šperk zpět.
Stejně tak by tomu bylo, kdyby vujalce někdo ublížil. Pamatujte na to, že hadi se o tom dozví a nepřestanou provinilce následovat, dokud nebude spravedlnosti učiněno zadost. A rytíři hadího krále skutečně neznají slitování, jedná-li se o dobro jeho milovaných dcerušek.
Vujalky se stejně jako hadi svlékají z kůže – přirozeným způsobem v jejich období růstu, nebo při shapeshiftingu, ať už mění svou podobu jakýmkoli způsobem. Vujalčina hadí kůže je významná v léčitelství.
Mají jedové žlázy, a tak produkují jed. Samostatný může být smrtící, ve správném poměru roztoku se však využívá v léčitelství jako protilátka proti nejrůznějším hadím jedům. Jedná se o velice vzácnou surovinu, která
od vujalek lze získat pouze, když se víla cítí v ohrožení a měla by v úmyslu uštknout v rámci sebeobrany – tedy násilím. Je poté na pováženou, jestli se chcete kvůli blahodárné léčitelské látce pustit do křížku s hadí gardou.
Při setkání:
Chovejte se k nim s úctou a nezadejte jim myšlenku, že byste je mohli ohrozit.
Démoni ohně
Démoni ohně jsou, jak název napovídá, fyzickými manifestacemi tohoto nespoutaného elementu. Stejně jako oheň mohou přinášet teplo a prosperitu, ale také spalující žár a smrt a zůstane po nich jen popel a zmar. Jejich služby jsou lákavé, dávejte však pozor na cenu, kterou budete muset zaplatit. Mohla by být přespříliš vysoká…
Pták Ohnivák
Magie, schopnosti a dovednosti:
Pták Ohnivák patří mezi nejrychlejší (60 bodů) démony, s nimiž byste se mohli setkat. Jsou také velice vytrvalí (40 bodů) a obratní (40 bodů), jen jejich síla (20 bodů) je v porovnání s ostatními jejich fyzickými atributy takřka zanedbatelná.
Ohnivák dokáže vzplanout, a nadále tak šířit oheň z vlastního těla, zejména z křídel a ocasních per. Kromě toho je také schopen shapeshiftingu a to do podoby zlatého koně, který se svou rychlostí vyrovná koním z Jarilova stáda. I v této podobě
se dokáže pták Ohnivák vznítit a přinášet s sebou požár, kdekoli se jeho kopyta střetnou se zemí.
Charakteristika:
Ohnivák připomíná více než jakéhokoli jiného ptáka páva. Ladný dlouhý krk, hlava s korunkou a majestátní ocas, sic mnohdy složený. I když pták Ohnivák nehoří, jeho barva připomíná oheň – jeho peří se leskne
v nejrůznějších odstínech žluté, oranžové a rudé, někdo by dokonce přísahal, že je zlatý. Pokud by vzplanul
a vy jej zastihli při zotavování, naskytl by se vám velice vzácný pohled na Ohniváka se zčernalým peřím od sazí
a prachu, z nějž se pomalu očišťuje, zatímco sbírá síly.
Co se jeho povahy týče, tento démon ohně má ve svém životě jedinou prioritu: být volný. Od toho se také odvíjí způsob, kterým se chová ke komukoli, kdo by se odvážil přiblížit. Dokáže být stejně mírný a laskavý jako divoký
a ničivý, měla-li by být jeho svoboda jakkoli ohrožena. Střežte se jeho hněvu, neb kdokoli se s ním střetne, nevyvázne z něj ve zdraví. Projevte mu laskavost a on vám ji rád splatí.
Pták Ohnivák je personifikací ohně ve své nejživelnější podobě. Vznikl z jiskry, která odlétla ze Svarogova kladiva. Věrný božský mazlíček byl poté seslán do Javu, aby posloužil lidem a ochraňoval je před démony noci… Jeho síly však bylo využito, a tak se od té doby jeho podstata značně změnila a z ptáka Ohniváka, ochránce lidí, se stal volný démon ohně, který netouží po ničem více než vlastním klidu.
Výskyt:
Neznámý.
Obětiny:
Pták Ohnivák nepřijímá obětiny.
Zajímavosti:
Říká se, že v minulosti hlídal zahradu, kde rostla jabloň, která plodila zlatá jablka. Tato jablka prý léčila nejrůznější neduhy a jejich konzumace vedla k dlouhověkosti. Pták Ohnivák si cestu do této zahrady možná stále pamatuje…
Jedno jediné pero ptáka Ohniváka chrání jeho majitele před ohněm a přináší mu prosperitu a notnou dávku štěstí. Nemluvě o tom, kolik jsou někteří schopni zaplatit, aby se jim dostalo do rukou…
Mimoto mají perutě ptáka Ohniváka ještě jednu úžasnou schopnost – dokáží nepřátelské démony spálit na popel při jediném doteku. Jedná se tak o zcela unikátní „zbraň“, jejíž schopnosti nevymizí ani poté, co je přeměněna
ve skutečnou zbraň, může se tak stát součástí čepelí, šípů a dalších typů zbraní. Získání pera z Ohniváka však není nikterak jednoduché, nezískáte jej totiž násilím, jinak vás démon sežehne – musíte si získat jeho důvěru nebo
mu prokázat takovou laskavost, za kterou by jedno ze svých per považoval jako vhodnou odměnu.
Při setkání:
Nepřibližujte se, nenarušujte jeho prostor a nedělejte prudké pohyby. Pohybujte se pomalu a chovejte se nanejvýš uctivě.
Pakliže na vás zaútočí, najděte si, pokud možno, nehořlavou skrýš. Jinak se jen pomodlete k Velesovi, aby byl váš konec rychlý. Pokud přežijete útok, modlitba k Živě vám možná zajistí přežití utržených zranění.
Salamandr
Magie, schopnosti a dovednosti:
Salamandři jsou neobyčejně rychlí (60 bodů) a obratní (40 bodů) tvorové, kteří však neoplývají silou (15 bodů) ani vytrvalostí
(20 bodů).
Jsou obzvláště vyhledáváni pro svou magii. Dokáží vzplanout
a jako drobní příbuzní draků také plivají oheň. Mají extrémně dobré smysly.
Charakteristika:
Salamandři vypadají jako malé ještěrky pokryté černými šupinami, které při vzplanutí salamandra zbělají
a následně zrudnou – nutno podotknout, že salamandři jsou po vzplanutí takové malé uhlíky a ano, jejich momentální barva doopravdy odráží aktuální teplotu jejich kůže, tudíž hrozí riziko popálení (pakliže tedy nepatříte mezi Simarglovy potomky). Jinak nejsou vzhledem nikterak zvláštní od jakékoli jiné ještěrky: vypoulené oči, rozeklaný jazyk, čtyři nožičky, kterými se dokáží přichytit na téměř jakémkoli povrchu, a ocásek, který upadne, když potřebují odvést pozornost predátora od sebe.
Jedná se o ohnivé démony, kteří jsou zcela a naprosto odevzdáni svému pánovi. Jsou známi pro svou nezlomitelnou věrnost. V ideálních případech se jedná o poslušného „mazlíčka“ a pomocníka, každý salamandr má však svou povahu.
Výskyt:
Salamandři nejsou k nalezení ve volné přírodě. Vždy se pohybují v blízkosti svého pána, případně se vyhřívají
v ohni… nebo se pohybují tam, kam jim jejich páníček přikázal.
Obětiny:
Salamandři nepřijímají obětiny jen tak od někoho. Vlastně je ani nevnímají jako obětiny – spíš jako nezbytnou péči jejich pána, ať už se jedná o jídlo nebo o místo na odpočinek. V případě pamlsků se salamandrovi zavděčíte obzvláště masem (syrovým i tepelně upraveným). A jako jejich pelíšek bohatě poslouží i maličký ohýnek, v němž se budou moct vyhřívat.
Zajímavosti:
V současné době bývají jedinými pány salamandrů zejména Simarglovi potomci. V minulosti, kdy lidé ještě měli Zrak, mohl mít salamandra kdokoli, kdo znal příslušné rituály na jejich vyšeptání.
Salamandr je tvor, který svou životní sílu zcela váže na svého pána. Žije tak dlouho jako jeho pán – nebo
do momentu, dokud mu neodstaví přístup ke své životní energii. Salamandři však mohou zemřít i na následky zranění.
Po smrti se salamandr mění v uhel. Má však stále spoustu magických vlastností a využití – když ho pohladíte, začne hřát, a když na něj poklepete, vzplane. Zuhelnatělé salamandry je možné opět přivést k životu pomocí vyšeptání, je to však proces mnohem náročnější, než pokud byste jej vyšeptávali z ohně.
Při setkání:
Pakliže se nejedná o vašeho salamandra, s nímž jste se setkali, hlavně na něj nesahejte.
Pokud se vám podařilo salamandra vyšeptat, zacházejte s ním opatrně a co nejdříve začněte s výcvikem – mohlo by dojít k nehodám s katastrofálními následky.
Démoni přírody
Démoni přírody bývají velice spoře benevolentními bytostmi. Dříve tomu možná bylo jinak, těžko však říct, tyto doby jsou nám zřejmě na stovky let vzdálené, kdy tyto manifestace surové přírodní síly vycházely s lidmi v dobrém. Jedná se o démony nejrůznějších podob a sami zastávají roztodivné části přírody. Dají se ještě blíže specifikovat, například Bogiňky jsou jednou z větších podskupin v kategorii démonů přírody. V tomto všeobecném přehledu, vyjímaje však již výše zmíněnou skupinu víl, naleznete tedy démony s různými znaky – vzhledovými, povahovými i magickými, z nejrůznějších prostředí.
Hadí král
Magie, schopnosti a dovednosti:
Hadí král je rychlý (50 bodů) a silný (50 bodů), ovšem ani jeho obratnost (40 bodů) nebo vytrvalost (35 bodů) není zanedbatelná. Je velice hbitý a napříč své velikosti se dokáže obratně pohybovat i ve stísněných prostorech. Jeho největšími zbraněmi je pak jeho ocas a jedové zuby. Říká se, že jeho jed je natolik silný, že stačí, aby se lidské kůže dotklo jen několik kapek, aby se člověk ocitl v naprosté agónii. Jeho kůže je také velice tvrdá, pouze na břiše
je měkká.
V magii je jeho největší předností sdílet svou sílu s ostatními tvory, zejména s hady nebo s hady spřízněnými bytostmi (např. Velesovi potomci). Může jim nabídnout část své energie, aby
z ní mohli čerpat třeba v případě užívání magie, jinak ale podporuje fyzickou zdatnost a velikost daného hada (nebo vícera hadů). Dále může také využívat shapeshiftingu, aby se proměnil do lidské podoby, v té je ale vidět pouze minimálně – když
si vybere lidskou ženu k plození potomků. Pochopitelně dokáže mluvit s hady, má ale také schopnost komunikovat s lidmi bez ohledu na to, zda ti ovládají hadí jazyk.
Charakteristika:
Vzhled hadího krále je poměrně přímočarý – vypadá totiž jako had. Jistě, obří, že by jeho tělo zaplnilo celou jeskyni a jen jeho tlama dokáže bezproblémově pozřít krávu na jedno sousto a jeho jedové zuby jsou dlouhé asi jako je sedmileté dítě vysoké, ale stále to je had. Kromě jeho gargantuovské velikosti a pár magických drobností
se od obyčejného hada liší i svým zabarvením – jeho šupiny jsou čistě bílé, jen na hlavě má jakoby diadém
ze zlatých šupin. I jeho oči mají zlatavý nádech.
Ve jeho lidské podobě je, podobně jako vujalky, rozeznatelný od skutečného člověka hadími znaky – šupinami
po těle, očima, jazykem a jedovými zuby. Jinak působí jako docela pohledný mladík s blond vlasy.
Charakter hadího krále by se dal popsat… jako zmije jedovatá? Inu, rozhodně má chvíle, kdy byste ho tak mohli označit. Většinu času si hledí svého, dohlíží jen na bezpečí svých dcer. Rozhodně ho uvidíte pouze málokdy mimo svou jeskyni, kam smí lidé vstoupit pouze na jeho pozvání, neb nerad bývá rušen. Nepopiratelně k jeho charakteru ale patří i jistá chuť po lidských ženách, s nimiž plodí vujalky, a tak se občas stane, že jeho vyvolená prostě… zmizí. Jako správný král si také nenechá sáhnout na nic, co je jeho – a že toho má spousty, obzvláště zlata a šperků pro své milované dcery.
Hadí král je pánem hadů a řadí se mezi démony přírody. K němu se plazí ukrýt hadi, jim také hadí král plní jejich přání, jak jen může. Chrání je před zlem a nebezpečím, dělí se s nimi o svou sílu, řeší jejich křivdy a napravuje nespravedlnost konanou proti jeho přátelům. Kdo ovšem jeho druhu neubližuje, toho je ochoten nechat
na pokoji.
Výskyt:
Jeskyně v lesích.
V okolí Alatyru se stejně jako jeho dcery, Vujalky, objevil na Jaře 2022.
Obětiny:
Zlaté šperky a drahokamy nebo jiné cenné předměty.
Zajímavosti:
Říká se, že dříve byl obyčejným hadem, než mu Veles věnoval dar moudrosti dlouhověkosti a magie. Předal mu také tajemství, jak se stát drakem. Hadí král se prý dříve snažil tohoto cíle dosáhnout, ale nakonec změnil své ambice, a tak se z něj stal hadí král, kterého známe dnes.
Podobně jako jiní hadi, i on se svléká z kůže – a ta má velice zajímavé vlastnosti. Lze ji využít k zesílení výstroje, ale také ji lze využít v léčitelství při ovazování ran.
Jed hadího krále lze také použít v medicíně. V hodně naředěném roztoku se z něj stává protijed mnoha hadích, ale i jiných jedů. Ve správném poměru s dalšími látkami buduje proti jedům imunitu a zesiluje tělo.
Při setkání:
Chovejte se uctivě a ať vás ani nenapadne ohnat se po nějakém hadovi, který se plazí kolem vás. Hadí král
by to mohl brát jako urážku a poštvat hady proti vám.
V případě, že mu prokážete laskavost, stáváte se jeho přítelem – ale o to rychleji vás může hadí král i při pouhém nedorozumění označit za zrádce, buďte tedy opatrní na to, co děláte a říkáte.
Lešij
Magie, schopnosti a dovednosti:
Lešijové jsou jednou z nejmocnějších bytostí – kralují lesním démonům a vzbuzují respekt i v srdcích těch démonů, kteří baží po krvi, zejména ukázkou svých schopností. Lešijové jsou živoucí manifestací lesa, který ochraňují, a na nějž jsou vázáni svou životní silou. Ovládají chlorokinezi, díky níž ovlivňují růst
a pohyb rostlin. Skrze tuto schopnost dokáží člověku zatarasit cestu, zranit jej nebo dokonce zabít – a vězte, že Lešijové
si neberou servítky, pakliže chováte-li se neuctivě k jejich lesu. Mistrně také ovládají shapeshifting. Dokáží se proměnit
v nejrůznější lesní zvířata, ale také rostliny – zejména stromy, kterým jsou nejvíce podobní i svým vzhledem. Obecně řečeno, udělají vše proto, aby splynuli se svým okolím – a že prostředků pro to mají více než dost. Kdokoli tedy prochází lesem by se měl mít na pozoru, aby náhodou nenarazil na nějakého lešije
v přestrojení. Také dokáže do jisté míry manipulovat s terénem lesa a s počasím nad jeho královstvím. Přesune lesní cestičky, aby zmátl ty, kteří jej urazili či lesu ublížili, povalí stromy a poté
je zase narovná, svede toky lesních bystřin jinými směry a nechá mezi stromy poletovat meluzínu a jiné větrné démony, jen aby ukázali bezvěrcům, jaká je jeho síla a jaká pravidla panují v jeho lese. Rozumí řeči zvířat a jsou spojeni s každou živou i neživou bytostí ve svém lese (tedy včetně rostlin a kamení), jejichž prostřednictvím vnímají náladu jejich domova. Mohou také
na moment splynout s vnímáním jiné lesní bytosti a propůjčit
si její smysly.
Charakteristika:
Lešije je velice jednoduché přehlédnout i v jeho pravé podobě, ač je doslova nejvyšším stromem lesa, který ochraňuje. Jeho zevnějšek dokonale kopíruje své okolí, a tak se můžete setkat s pány lesa, kteří připomínají nejrůznější druhy stromů, každý podle toho, jaký druh je nejpočetnější v jejich království. Obecně lze však jejich vzhled popsat v několika bodech: jejich tělo je ze dřeva a jejich kůže jako kůra stromu, kterému se podobají, mohou být porostlí mechem či lišejníkem, zejména v místech, kde byste na lidském muži očekávali vlasy a vousy. Listí či jehličí také nejsou nezvyklými znaky lešijů, stejně jako typické plody stromů, jimž se podobají. Mimoto dokáží však díky svým magickým schopnostem svou podobu měnit – a to v nejrůznější zvěř či rostlinstvo, může tak být občas obtížné lešije v jeho mnohých podobách poznat. Co mají však naprosto všechny jeho podoby společné? Žádná z nich nemá stín.
Povahově jsou lešijové spíše samotářští a vyhýbají se společnosti lidí, které vyhledávají jen v případě, že narušili klid lesa. Jinak se poměrně rádi věnují společnosti dalších lesních démonů a samodiv, jejichž zpěv a hudbu většina lesních strážců zbožňuje. Jsou od přírody ochranářské povahy, a tak brání svůj domov a jeho obyvatele veškerými svými prostředky a je nesnadné s nimi smlouvat v případě provinění. Není radno se s nimi pouštět do křížku, neb páni lesa neodpouští a málokdy nechají viníka odejít bez trestu. A věřte, že za trest mohou být ještě rádi – jinak dokáží lešijové zajít velice rychle k poněkud… drastickým koncům. Kdo však dodržuje pravidla lesa, může si být jist o lešijově přízni ať už v případě ztracení se nebo v nouzi v jeho království.
Lešijové jsou páni a ochránci lesa. Spadají pod vliv bohyně Děvany a boha Velese, kterým slouží a jejichž rozkazy pečlivě plní. V lese mají nezpochybnitelnou autoritu vládce, vzhlížejí k nim samodivy a další lesní démoni, v některých případech i například strigy lesní, které mohou lešijové využívat jako další strážce lesa. Přirozeně však, sešla-li by striga z cesty a napadala i ty, kteří klid lesa nijak nenarušují, byla by spravedlivě potrestána. Lešijové se starají o bezpečí a prosperitu lesa, jehož stav fyzicky i magicky zrcadlí. Silný les bude mít silného lešije, zatímco les chátrající bude mít lešije slabého.
Výskyt:
Lesy, hvozdy a háje. Každý les či lesu podobný přírodní útvar má jednoho svého lešije, kterému je podřízená alespoň většina démonů, kteří toto místo obývají.
Obětiny:
Lešij nepřijímá mnoho obětin. Zaručeným způsobem, jak si naklonit jeho přízeň a ochranu, je modlitba před vstupem na jeho území.
Mimoto podobně jako jiní démoni nepohrdne krví, přijímá však i jiné tekutiny a úlitby.
Zajímavosti:
V současné době, kdy jsou běžné umělé parky a obory, byla zaznamenána existence takzvaných „palešijů“, kteří se velice podobají pánům lesa, jak je známe, jsou však mnohem slabší.
Lešijova kůra má léčivé účinky. Stačí ji přiložit na ránu, kde se sama přichytí a stane se z ní „náplast“, která postupem času splyne s kůží člověka. Vývar z lešijovy kůry má antibakteriální a dezinfekční účinky.
Mladí lešijové ožívají s vyrašením prvního stromu budoucího lesa. Tento strom je pro ně stěžejní v prvních letech jejich života, než se jejich tep napojí na ostatní stromy. Přestože tento strom poté již není jediným zdrojem jejich životní síly, má pro ně hlubokou hodnotu – a to i třeba stovky let poté, co tento strom již padl. Místo, kde stojí (či stál) tento první strom, se stává lešijovou svatyní; takzvaným srdcem lešije.
Srdce lešije je posvátné místo, v němž se soustřeďuje veškerá moc pána lesa – jedná se tedy o magicky střežené místo, které je téměř nemožné najít, natož do něj vstoupit. Jsou v něm střežená mnohá tajemství…
Při setkání:
Pakliže jste narazili na klidného lešije, chovejte se s úctou. Poklona a zdvořilý pozdrav není od věci.
Doporučuje se lešije nezdržovat při jeho obchůzce lesem. Je-li v dobré náladě, můžete ho však následovat a kdoví, třeba zodpoví nějaké vaše všetečné otázky.
Pakliže jste narazili na rozzuřeného lešije, a jste si jisti, že jste to nebyli vy, kdo ho rozzuřil, vykliďte pole, abyste předešli újmě na zdraví nebo hůř. Nesnažte se s ním bojovat. Pakliže jste ho rozzuřili vy, s trochou štěstí usmlouváte vlídnější osud…
Měsíčci
Magie, schopnosti a dovednosti:
Každý z dvanácti Měsíčků koresponduje s jedním z měsíců roku – a podle toho se také liší jejich schopnosti. Obecně se dá říct,
že ovládají počasí a různé aspekty přírody v závislosti na měsíci, který reprezentují. A pochopitelně, můžeme také předpokládat, že bratří jednoho ročního období budou mít schopnosti sobě podobné, jen jemně nuancované. Jejich magie funguje mimo jejich vlastní měsíc pouze dočasně a ještě k tomu v malém prostoru, neb se váže přímo k postupu roku a přímo se od něj odvíjí jejich síla. Kromě toho ovládají také věstění.
Charakteristika:
Dvanáct Měsíčků – skupinka od mladíků, kteří sotva dosáhli puberty, až po staré kmety. Čím pokročilejší měsíc, tím starší daný Měsíček vypadá – a berte v potaz, že slovanský rok začíná v březnu, nikoli lednu, tudíž nejmladší je Měsíček Březen a nejstarší naopak Leden. Jejich vzhled se různí nejen podle jejich konkrétního měsíce, ale také jeden od druhého mají své vlastní rysy, tudíž, i když se nazývají bratry, musí být jasné, že mají ve své krvi společného jen pramálo. Mladí a staří, různých velikostí, všech přírodních barev vlasů a očí.
Povahově jsou podobně rozmanití jako svým vzhledem. Stejně jako svými schopnostmi i vzezřením však do jisté míry naplňují i charakterově povahu daného měsíce: někteří jsou vřelejší než jiní, energičtí a hraví, zatímco
na druhé straně máme pomalejší, trpělivější nebo vyloženě depresivní jedince. V tomhle kroužku najdete oba konce spektra a všechno mezi.
Měsíčci jsou démoni času a přírody. Podobně jako jejich vzdálený bratranec Mrazík, i oni se starají o průběh daného ročního období, nebo spíše v jejich případě měsíce, a pomáhají tam, kde je potřeba. Ve své podstatě
se jedná o největší autority kolovratu, neb byli speciálně vybráni bohy, když těm byl před stovkami let upřen volný průchod do Javu – zastávají tedy jejich práci v době jejich nepřítomnosti. Nebo spíš v ní výrazně vypomáhají, abychom byli přesnější.
Výskyt:
Všude a nikde. Kdo je hledá nebo je potřebuje najít, ten je najde.
Obětiny:
Měsíčci přijímají ze všeho nejradši alkohol. A to opravdu různý. Všeobecně nejoblíbenější je nektar
z kapradinového květu, ale kde by k němu přišel pouhý smrtelník? I polobůh!
Zajímavosti:
Říká se, že Měsíčci dříve bývali pouhými lidmi. Jestli to je pravda, to už nemůže nejspíše nikdo vědět, neb
se po světě pohybují již stovky let – a od té doby z nich rozhodně vyprchala část jejich lidství, pakliže tedy lidmi někdy skutečně byli. Tak či tak, i když mají lidské tváře a lidská těla, při pohledu na ně si nemůžete nevšimnout, že na nich je cosi nelidského, i když třeba nedokážete říct, co přesně to je – možná to je v jejich očích?
Nebo způsobu, jakým se pohybují? Jak mluví?
Měsíčci znají mnohá tajemství minulosti, současnosti i budoucnosti. Musíte se však umět správně zeptat – a pak možná dostanete odpověď, kterou potřebujete.
Při setkání:
Chovejte se k nim uctivě a hlavně je neurazte.
Mrazík
Magie, schopnosti a dovednosti:
Mrazíkovy schopnosti se velice těsně dotýkají zimy a všeho kolem ní. Ovládá zimní počasí, je pánem ledu, sněhu, velí ledovým větrům. Stará se o zimní přírodu svými kouzly, rozhoduje, kdo přežije kruté mrazy, a kdo nikoli.
Nejedná se však jen o jakéhosi zimního čaroděje, jak se většinu času prezentovat. Taktéž není jen ledovým soudcem, ale také ochráncem a bojovníkem, vyžaduje-li to situace. Jeho fyzické aspekty jsou vyrovnané (40 bodů) a společně se svou magií je schopen více bojových kousků, než byste si při pohledu na něj mohli myslet. Inu, to nejspíše patří k dalším jeho dovednostem: shapeshifting – a není tím myšlena jen přeměna ve zvířata, ale i úprava jeho lidského těla. Respektive, vousatý stařeček je právě tou lidskou iluzí, se kterou se setkáte nejčastěji. Má však ještě jednu lidskou podobu… A kromě ní, ještě jednu, a to zcela nehmotnou.
Charakteristika:
Jak již bylo popsáno, Mrazík má několik podob. Nejčastěji se setkáte s obrazem vysokého starce s dlouhým bílým vousem a stejně tak dlouhými a bílými vlasy. Bývá trochu shrbený, nedělá tak čest své úctyhodné výšce, a hledí na svět ledově modrýma očima zpod hustého bílého obočí. Jelikož mu zima nedělá žádné potíže, nemusí být většinu času oblečen zrovna… vhodně do tak studeného období. Můžete ho potkat bez bot, v tunice a pouhém kožichu, jindy, snad když si to žádá příležitost, jako by vám vypadl z pohádky v bohatě zdobeném kabátci a v dalších takových kouscích. Jeho mladší podoba se od té starší liší skutečně jen tím, že je mladší. A ne tak zarostlá. A shrbená. Ale ve výsledku se setkáte se stejným pohledem, se stejnou tváří, jen méně vrásčitou. V obou případech však Mrazíkovi nesmí chybět jeho hůl, která je vydatným zdrojem jeho magie, stejně jako může být i zbraní.
Svou povahou je pak stejný jako roční období, kterému vládne. Většinu času chladný, ale může být mírný a krásný – nebo řádí jako sněhová bouře. Nepochybně každý rozumí, že není vhodné si s ním zahrávat a pokoušet jeho temperament, neb by to s ním nemuselo dobře dopadnout.
Mrazík je pánem zimy. Velí svým zimním bratrancům Měsíčkům, jak se má která zima odvíjet – sám však ve větším hledisku nic moc nedělá, co se počasí týče, ty dny už má dávno za sebou. Kontroluje ale, že vše běží, jak má, a udržuje krvelačné démony v lati, jak jen to jde, aby byli lidé přes zimu v bezpečí.
Výskyt:
Všude a nikde. Kdo ho najít potřebuje, budiž jeho přání vyslyšeno.
Obětiny:
Mrazík nepřijímá obětiny. Pouze obyčejnou laskavost a statečnost.
Zajímavosti:
I o Mrazíkovi se říká, že býval kdysi člověkem. Kolik na tom je pravdy, těžko říct. Podobně jako Měsíčci, i na něm je cosi nelidského, přestože jako člověk ve většině případů vypadá.
Jak praví různé pohádky, ano, Mrazík doopravdy nosí dary o zimním slunovratu. Těm, kteří jsou obzvláště laskaví nebo odvážní.
Při setkání:
Chovejte se uctivě a nijak Mrazíka neurazte.
Rákosník
Magie, schopnosti a dovednosti:
Mezi rákosníkovy fyzické přednosti patří rozhodně síla (50 bodů) a vytrvalost (40 bodů), zatímco rychlost (25 bodů) a obratnost
(25 bodů) na tom zase tak slavně nejsou.
Co se jeho magických schopností týče, rákosník je schopen ovlivňovat a měnit své okolí, tedy bažinu, dle libosti. Ovládá tak počasí, vodu a do jisté míry i zdejší rostlinstvo, aby zmátl svou oběť a uvěznil ji ve svém močále, ať už jej zahalí mlhou, klade
do cesty nebožákovi bludné kořeny, lapá jej do vodních řas nebo oddaluje dno, aby chudák, který se stal jeho kořistí, zahučel
do vody.
Oplývá také krycí magií, díky níž dokáže perfektně splynout
se svým okolím – může se tak zdát jako obyčejný kámen nebo
se dokonale skryje mezi rákosím a dalšími rostlinami, shapeshiftingem jako takovým ovšem nedisponuje. Také rozumí řeči zvířat, obzvláště těch, která obývají jejich teritorium a jeho nejbližší okolí.
Charakteristika:
Rákosník je přímým odrazem svého domova: močálu. Šlachovité, anatomicky člověku podobné stvoření s hlavou bez nosu, drobnýma pichlavýma očima a tlamou plnou ostrých zubů. Jeho tělo vzdáleně člověka připomíná, zároveň však jeho vzhled čerpá přímo z jeho prostředí a to v každou chvíli i bez úplné kamufláže. Těžko lze tedy rozeznat, co je skutečnou součástí jeho vzhledu a co pouhou kopií močálu. Není tedy nezvyklé vidět rákosníka, porostlého nejrůznější flórou, zejména pak rákosem a vodními rostlinami. Nenechte se také zmást jeho trochu křehkým vzezřením – ve skutečnosti je rákosník velice silný a jeho horní končetiny s dlouhými prsty jsou ideálním nástrojem na lapení kolemjdoucích nebožáků a topení v jeho močále.
Povahově jsou rákosníci trochu zapšklí a rozhodně nepříjemní. Rozhodně byste si s nimi čajový dýchánek neužili, pakliže nesdílíte stejně temný smysl pro humor a brutalitu, patří však mezi vysoce inteligentní démony. Jedná se o strážce močálů a bažin, kteří vycházejí možná tak s bludičkami a to ve výsledku jen proto, že kromě cíle ochrany svého přirozeného životního prostředí mají společný koníček a metody: topení svých obětí. Jen oni nemají tu výhodu vzhledu svůdných mladých dívek, a tak spíše využívají pastí, plížení a útoků z úkrytu. Jedná
se taktéž o samostatné tvory, kteří neutváří žádné rodiny – naopak jsou velice teritoriální a pakliže
by se v jednom močále objevili dva rákosníci, rozhodně se budou víc zabývat svým sporem o to, kdo zde bude bydlet, než aby se věnovali možným obětem.
Výskyt:
Močály, bažiny a mokřady.
Obětiny:
Rákosník v tradičním slova smyslu obětiny nepřijímá. To však neznamená, že by nebylo možné ho uplatit
a zabavit nějakým jídlem či předmětem. Obzvláště má-li sentimentální hodnotu, nebo dokáže rákosníka zabavit na intelektuální úrovni.
Zajímavosti:
Při setkání:
Pakliže máte možnost se rákosníkovi vyhnout, udělejte tak – přecházet přes jeho území bez ochrany rozhodně nepatří mezi nejmoudřejší rozhodnutí, ať už by touto ochranou měly být zbraně, amulety, ochranná kouzla nebo symboly, které by upozornily na jeho blízkost či odháněly jeho zlotřilá kouzla.
Rákosník se pohybuje plíživě a tiše – a každému, kdo přechází přes jeho území, se doporučuje to samé.
V případě, že na vás zaútočí, pravděpodobně se vás bude snažit hned utopit – buďte připraveni na blízkou fyzickou konfrontaci. A snažte se neutopit.
Sporiš
Magie, schopnosti a dovednosti:
Hlavní magií Sporiše je chlorokineze, díky níž pomáhají rostlinám dozrát a znásobit jejich úrodu v období sklizně. V jiných obdobích se díky této schopnosti starají o blaho rostlin
a jejich spokojenost. Mají pouto s rostlinami, o něž se starají,
a tak dokáží vycítit jejich potřeby a přání, protože ano, i rostliny mají přání. Kromě toho dokáží také přeměňovat materiály, jedná se o schopnost podobnou Creator’s Touch, kterou oplývají potomci Živy či Svaroga.
Jinak jsou tito démoni znalí v oblasti herbologie.
Charakteristika:
Sporiš vypadá docela jako obyčejný lidský muž. Mladý, vysoký a štíhlý – možná ve všech těchto třech ohledech až jaksi… nadpozemsky. Jeho mládí je stálé, a tak, i když ho potkáváte již desítky let, vypadá, že nezestárnul ani
o den. Kvůli jeho výšce a štíhlosti může jeho tělo působit až trochu nepřirozeně s jeho dlouhými končetinami. Nedá se mu však sebrat nepopiratelný půvab v mladistvé tváři se zářivě pomněnkovýma očima, do kterých
mu neustále padají blonďaté kadeře. Podíváte se na něj letmo a zdá se jako obyčejný člověk – začnete-li však zkoumat jeho vzhled blíže, rozhodně vás nemine pocit, že na něm je cosi znepokojivě nelidského. Sporiše zahlédnete oděného do bílé košile a lněných kalhot, chodí bos. Není nezvyklé vidět ho s květinami ve vlasech.
Jedná se o mírumilovného démona polí a luk a také úrody. Pomáhá se sklizní a bývá přátelský k lidem, s nimiž pracuje, vůbec si však necení lenosti a flákání při práci. Pokud by snad usoudil, že se někdo fláká, neváhá
mu vyvést nějakou lotrovinu, aby ho opět poslal do práce. Když se mu někdo zalíbí charakterem a pracovitostí, bývá odměněn nejrůznějšími dary.
Výskyt:
Sporiše naleznete na loukách a polích obzvláště v období sklizně. V Alatyru je k nalezení celoročně v sadu, kde
se stará o rostliny.
Obětiny:
Tento démon zbožňuje květiny a čerstvé ovoce a zeleninu.
Zajímavosti:
Sporiš přes zimu upadá do zimního spánku. Přikryt sněhem přetrvá zimu v absolutním nevědomí, než opět nadejde jaro.
Jedná se o přírodního ducha stvořeného z životní energie rostlin – nejedná se tedy o duši zemřelého. Pakliže
by se ovšem přestalo pečovat o pole či louku, které opečovává, zahynul by společně s rostlinami, které zde rostly.
Při setkání:
Při setkání se Sporišem se není čeho bát. Chovejte se uctivě a mile a přidejte ruku k dílu a Sporiš bude zcela spokojený.
Stribohovi synové
Magie, schopnosti a dovednosti:
Magie Stribohových synů je velice přímočará: každý z nich ovládá vzduch a jeho proudění, každý do různé míry. Zatímco Vánek vás jen polechtá na tváří, Vichr dokáže vyvolat mocné tornádo – nejspíše si dokážete učinit představu o dalších jejich větrných schopnostech. Ovládají také shapeshifting, a tak dokáží obratně měnit svou nehmotnou a hmotnou podobu, v níž
se manifestují do těl různého ptactva, který také přímo koresponduje s jejich mocí a silou. Mimoto jsou víceméně vševědoucí – respektive: vědí, kde se co šustne. Jelikož jsou
v podstatě všude, mají na dosah nejrůznější informace
a tajemství, pakliže si vás tedy některý z bratrů vyhledá,
je nasnadě poslouchat, co má na srdci. Pochopitelně jsou také velice rychlí, v nehmotné i hmotné podobě.
Kuriozitou jsou také osobní schopnosti každého z bratrů. Vánek dokáže zacelovat mělké rány a léčit dýchací problémy. Větřík nachází ztracené předměty a v některých případech i lidi nebo zvířata a samozřejmě k nim za úplatu člověka i zavede. Vítr
je zase bojovým společníkem a to zejména poté Stribohových potomků, který odvrací střely a chytá nepřítelovy zbraně
či nenechavé pařáty. Vichr vás dokáže přemístit v oku vlastní bouře až na druhý konec světa.
Charakteristika:
Stribohovi synové jsou větrní elementálové tvoření jen a pouze vzduchem a jeho magií, která nabyla vědomí.
Ve svém základě nemají hmotnou formu, jsou pouze jakousi přítomností, kterou nelze zrovna dobře vysvětlit, pakliže jsou ale kdesi ve vaší blízkosti, rozhodně to prostě víte, ať už kvůli pocitu, jako by vás někdo sledoval, nebo jednoduše proto, že jste na tuto magii citliví – obzvláště tedy další Stribohovi potomci budou vědět, že se kdesi v blízkosti nachází stvoření jim v jakémsi slova smyslu podobné. V tom se zkrátka a dobře mýlit nebudou. Nicméně, kromě své základové, neviditelné a nepolapitelné formy, se mohou Stribohovi synové proměnit
do podoby ptactva. Vánek, nejmladší a nejslabší z nich se proměňuje do drobných ptáčků, zejména sýkorek
a slavíků. Větříka můžete potkat v podobě vlaštovky nebo holuba a Vítr jako jestřába. Vichr si pro sebe zabral podobu majestátního orla. Přestože jejich ptačí podoby mohou znít poměrně obyčejně, nenechte se zmást
– každý z nich si nese jakýsi ukazatel, že se ve skutečnosti jedná o větrné démony: jejich peří může mít namodralé a nafialovělé odstíny.
Povahově je každý z bratrů jiný. Vánek je mírný a jemný, možná trochu stydlivý. Z bratrů je nejmladší a také nejslabší – dřív z toho měl trochu těžkou hlavu, za staletí svého života si však uvědomil svou jedinečnou
a nezaměnitelnou funkci. Větřík je o trochu divočejší než miloučký Vánek, stále je mu ale velice podobný. Také nemá moc síly, využívá ji však k tomu, v čem je nejlepší. Vítr má různé tváře – dokáže být příjemný, ale stejně tak prudký a útočný. Jako druhý nejsilnější elementál mu sebevědomí trochu stouplo do hlavy, ač se svým nejstarším bratrem by se nikdy nemohl věřit. Vichr je z nich nejstarší, nejsilnější a nejmoudřejší. Je velice hrdý a není radno ho rozzlobit – ale k tomu byste potřebovali udělat opravdu hodně. Nebo něco hodně špatného. Ví, že se svou mocí musí zacházet opatrně, a tak jí využívá jen zřídka. Ostatně, kdykoli ji využije, je poté potřeba zasloužený odpočinek.
Stribohovi synové dostali tvar a rozum v dobách, kdy byl Striboh, bůh větru, spoután ostatními bohy za své činy. On nemohl svou funkci vykonávat, ne bez své magie, svět ale nemohl zůstat bez tohoto elementu, a tak
se manifestovali jeho synové, aby jeho funkci zastali – a v současné době mu opět v mnohém vypomáhají. Mají spousty úkonů v rámci ročních období a počasí, které plní do puntíku tak, jak jim je zadáno. A občas i tak, jak jim zadáno není… podle toho, jestli se někomu podaří bratry rozladit nebo umírnit.
Výskyt:
Stribohovi synové jsou nalezení v podstatě úplně všude. Tedy, nejsou vždy na všech místech zároveň, to nelze, ale dopravit se z jednoho místa na druhé zvládnou v mrknutí oka.
Obětiny:
Bratři přijímají různé druhy obětin, ať už se jedná o úlitby alkoholu (obzvláště pak medoviny) nebo drobky pečiva poslaného po větru nebo jím můžete nakrmit ptactvo a vyslat k nim modlitbu, abyste je uctili. Všichni
do jednoho také zbožňují hudbu, ať už se jedná o zpěv nebo nejrůznější nástroje – ocení dokonce i velikou spoustu stylů (Vichr by to sice nikdy nepřiznal víc jak strohým a uznalým komentářem, ale dost si libuje v metalu). Vánek je pak obzvláště rád za chmýří pampelišek, která společně s přáním rád odnáší do dalekých krajů. Větřík zase přijímá poměrně hojně nejrůznější tajemství, chtěli-li byste se tedy někdy vypovídat do větru, zkuste radši nejdřív přivolat Větříka a třeba vám z toho ještě kápne někdy v budoucnu dobrá vůle. A Vítr? Zasvěťte mu papírového draka a bude šťastný jako malé dítě.
Zajímavosti:
Pakliže vám některý ze Stribohových synů ve své hmotné podobě věnuje jedno ze svých per, daruje vám také částečnou moc nad jeho bytím – a to v tom smyslu, že ho můžete kdykoli přivolat. Tato pera nelze získat násilím proti jejich vůli, jednoduše by vám to znemožnili, a tak si jej musíte zkrátka a dobře zasloužit.
Při setkání:
Podobně jako při setkání s jinými démony, i k nim se chovejte uctivě a nerozhněvejte je. Nebo, pakliže máte
tu čest s citlivějšími z nich jako s Vánkem či s Větříkem, neraňte jejich city. Mohli byste si na sebe přivolat mnohem větší bouři, než dokážete snést…
Vodník
Magie, schopnosti a dovednosti:
Vodník se vyjímá svojí silou (50 bodů) a vytrvalostí (40 bodů), zatímco jeho rychlost (20 bodů) a obratnost (20 bodů) trochu pokulhávají.
Co se jeho magie týče, vodník je démonický král vod, tedy dokáže s vodou i manipulovat – hlavně co se povodní týče. Ovládá také shapeshifting, můžete se s ním setkat v podobě ryb, žab a vodního ptactva (tuto podobu konkrétně však na sebe vodníci neberou moc rádi). Rozumí řeči vodních tvorů a obojživelníků. Jejich oblíbenou kratochvílí je pak lapání lidských duší do speciálních hrníčků, čímž nad nimi získává moc a dělá si z nich své poskoky ve vodě i na souši.
Charakteristika:
Vodník svým vzhledem připomíná lidského muže. Jejich kůže může být neživě bledá až zelená,
a to v nejrůznějších odstínech, a jejich tělo nese animalistické znaky: žábry, ploutve, šupiny, jindy se podobají spíše žábám (ať už v obličeji nebo končetinami). Někdy bývají také porostlí vodními řasami a dalšími rostlinami.
Povahově se jedná o hrdé tvory, to je však asi jediný charakteristický rys, který sdílejí snad všichni vodníci. Jinak bývají rozliční stejně jako lidé a do jisté míry si udržují vlastnosti, které měli ještě za obyčejného lidského života. Někteří bývají laskavější než jiní, obecně vzato se však ale dá říct, že většina z nich se odpoutala od emocí, aby
si tím ulehčili svůj neživot. Naprostá většina vodníků je však již natolik stará, že si na svůj lidský život ani nepamatuje.
Jejich úlohou je chránit vodní plochy a toky před těmi, kteří by chtěli jejich domovům uškodit, ať už se jedná
o znečišťování nebo přílišný rybolov. Nebo jen obyčejné rušení klidu, to už záleží, jak je který vodník přísný. V jejich území se také většinou pohybují rusalky, které vodníci přirozeně chrání a vnímají jako svou démonickou rodinu.
Výskyt:
Vodníky naleznete v jezerech, rybnících a ve větších vodních tocích.
Obětiny:
Pakliže se toužíte vodníkovi zavděčit, určitě neuděláte chybu s nějakou hezkou nádobou nebo hrníčkem. Záleží, jestli poté unesete tíhu svého svědomí, že mu poskytujete prostředky pro provoz jeho vězení.
Libují si také v předmětech se silnou sentimentální hodnotou.
Dále se mu můžete pokusit vetřít do přízně jídlem, vodníci však bývají velice vybíraví.
Nikdy samozřejmě ale nepohrdnou krví.
Zajímavosti:
Největší obdiv si u vodníka získáte, pokud se prostě nenecháte utopit. Vzhledem k jejich síle a schopnosti manipulovat vodou se nejedná o lehký úkol, a i když to pánové vody berou tak trochu s nelibostí, že jste unikli jejich spárům, rozhodně k vám pocítí jistý respekt. A kdybyste od něj někdy něco potřebovali, bude rozhodně ochotnější, než kdybyste k němu přišli jen tak.
Každopádně i tak vás bude mít od té doby v merku – taková silná duše by se mu rozhodně mohla někdy hodit, buďte tedy opatrní. I když se vás nejspíše nepokusí utopit znovu, vždy má připravený způsob, jakým vás napálit
a dostat do svých služeb podvodem.
Většina vodníků byla stvořena velice, velice dávno, když si bohové uvědomili, že budou potřebovat své zástupce k ochraně vodních ploch a toků. Stali se jimi muži i mladíci, nešťastné duše, které se v daném místě utopili. Jak již bylo zmíněno, většina vodníků je v současné době tak stará, že si už ani nevzpomíná na svůj lidský život – veškeré jejich vzpomínky jsou uchovány ve speciálním předmětu, který chrání zuby nehty. Kdo tento předmět získá,
má nad vodníkem moc. Došlo-li by ke zničení onoho předmětu, byla by uvolněna i vodníkova duše z jeho služeb a tedy by se i uvolnilo místo pro nového, mladšího vodníka.
Při setkání:
Pakliže se vás hned nepokusí utopit, chovejte se uctivě a nijak ho neurazte.
Pokud na vás zaútočí… hodně štěstí, podobně jako při setkání s rákosníkem.
Démoni zmaru
Prokletí, proměnění, krvelační, noční… Mají mnoho jmen, ne všechna sedí na všechny démony v této kategorii, něco mají však všichni společného: jsou tu jen od toho, aby škodili lidem. Zatímco jiní démoni ochraňují přírodu nebo obydlí, jsou personifikacemi přírodních živlů, jakkoli škodolibí jsou, mají na světě i jinou úlohu. Ne však démoni zmaru. Pokud tito démoni něco ztělesňují, tak lidskou zkaženost ve vší své odporné nádheře: sobeckost, nenávist, zbabělost, závist a další vlastnosti, všechny se nakonec přetváří v toho či onoho tvora,
o kterých se více dozvíte níže. Démoni zmaru také nepřijímají žádné obětiny – berou si, co chtějí, aniž by k tomu potřebovali vaše svolení…
Bieda
Magie, schopnosti a dovednosti:
Bieda a její schopnosti se točí jen a pouze kolem negativních emocí – proto je k nalezení obzvláště v místech, kde před nedávnem vypukl velký konflikt a zanechal po sobě jenom zkázu. Vycítí negativní emoce na míle daleko a ty je schopna v mrknutí oka následovat, jen aby se dostala k jejich zdroji a z něj čerpala svou sílu. Jakmile je dostatečně posílena, je schopna posednutí svého cíle – někoho, v němž dokáže negativní emoce nadále přiživovat a čerpat z nich vlastní moc a potěšení. Toto posednutí není stejné jako u mory, která získává kontrolu nad tělem posednutého. Bieda přilepí svou energii na tep života své oběti, splyne s ní a našeptává posednutému: zveličuje jeho negativní emoce a díky přístupu k jeho vzpomínkám a pocitům dokáže vyvolávat to nejhorší, co se mu kdy stalo, vzbuzuje paranoiu vůči blízkým a milovaným, vyvolává agresi a postupně se snaží svou oběť dohnat k dalším destruktivním činům, aby mohla dále nasávat bídu ze svého okolí a sílit. Dokonce dokáže svou sílu sdílet se svou obětí, aby prohloubila svůj záměr: ať už se jedná
o fyzickou zdatnost nebo magické schopnosti.
Charakteristika:
Bieda je nehmotný démon, který připomíná stinnou siluetu vysoké vyzáblé stařeny. V její přítomnosti je cítit negativní energie, která se neustále kumuluje a vyvolává ve všech přítomných to nejhorší od nejtemnějších vzpomínek po potlačovaný vztek a bolest, než si vybere svou oběť k posednutí – opravdu jen málokdy nevyužije příležitosti vlastního přiživení a nechá je být.
Tento démon se živí negativními emocemi ostatních – je jejich přímou manifestací již od dávných věků
a zůstane na tomto světě, dokud z něj nezmizí bolest, zoufalství, strach a beznaděj. Tedy pravděpodobně navždycky. Je tou nejhorší lekcí a ukázkou, co s lidmi dokáží tyto emoce, pokud se jim zcela poddají.
V minulosti se bieda objevovala jako nejrůznější předměty – například kus dřeva – a tak se dostávala do lidských obydlí a hospodářství, kde prováděla nejrůznější zlotřilosti. Způsobovala neštěstí, umíral kvůli ní dobytek apod. Za všechna ta staletí se ale vyvinula a naučila se posednout lidi. Jak se biedy zbavit zůstalo ale stejné: musí být předána dál.
Výskyt:
Bieda se objeví kdekoli, kde nalezne zmar, zoufalství a bolest.
Zajímavosti:
Jakmile vás Bieda jednou posedne, již navždy vám bude v patách – je tedy třeba se před ní mít pořádně
na pozoru.
Bieda po sobě zanechává v srdci své oběti takzvanou esenci bídy, podle níž je upozorněna na každou negativní emoci svého někdejšího cíle a také skrze ni vnímá okolní atmosféru a do jisté míry i pocity ostatních v blízkosti – jedná se o takový alarm a sledovací zařízení v jednom.
V současné době existuje způsob, jak esenci bídy extrahovat z lidského těla.
Esence bídy je také účinným, byť riskantním a poměrně kontroverzím vylepšením zbraní. Úprava se provádí v kontrolovaném prostředí, aby se nenalepila na nic jiného než na konkrétní zbraň, která poté získává jisté vlastnosti, a v dané zbrani je poté zapečetěna, aby se nedopatřením nenalepila na majitele zbraně. Zbraň v podstatě ožívá a hladoví po bolesti, strachu a zoufalství – a jakmile je nasycena alespoň kapkou nepřítelovy krve, je o to smrtonosnější: ostřejší, přesnější, silnější, na cokoli si jen vzpomenete. Její užívání s sebou pochopitelně ale přináší riziko přivolání biedy jako takové, je tedy třeba s ní zacházet opatrně a pouze v případech, kdy je nezbytně potřeba.
Při setkání:
Ať už jste při setkání s Biedou cítite-li cokoli, zapomeňte na to a obrňte svou mysl pozitivními myšlenkami, jakkoli hloupé se vám mohou zdát a jakkoli se vám do nich nechce. Věřte, je to mnohem lepší než nechat se posednout.
Obrana:
Proti Biedě se kromě pozitivních myšlenek můžete bránit i různými ochrannými amulety, talismany a symboly.
Pochopitelně je také nutno podotknout, že pozitivní myšlenky samotné vás v dlouhodobém hledisku neochrání – ignorování negativních emocí není řešením. Pakliže si to myslíte, o to větší šanci máte na posednutí, kdyby
se Bieda objevila ve vaší blízkosti a měla si vybrat, kdo bude nejsnazším cílem. Ideální obranou tedy
je zpracovávat, co cítíte a posunout se dál. Nepodléhat negativnímu, ale ani jej neignorovat.
Mora
Magie, schopnosti a dovednosti:
Schopnosti mory jsou vcelku jednoduché: vyvolávají noční můry a spánkové paralýzy. To je v podstatě jediné, čeho jsou mory schopny – vzhledem k tomu, že nemají fyzické tělo, nejsou ani schopny člověku jinak ublížit než jeho nejhoršími pocity, myšlenkami, vzpomínkami a představami. To zvládají ale perfektně.
Jediným dalším rysem schopností mory může být posednutí, které však není běžné. Byla by k tomu zapotřebí doopravdy silná mora, která by poté mohla převzít vládu nad tělem člověka, kterému patří. Jedná se však o skutečně ojedinělé případy.
Charakteristika:
Mora je démon bez hmotné podoby, který vypadá jako temná silueta, občas s děsivým obličejem, jindy bez něj. Každý člověk má svou moru, která je schopna manifestovat se v jeho nejslabších chvílích, aby se mu uhnízdila poblíž postele či rovnou na hrudi a vyvolávala v jeho mysli nejrůznější běsy. Stejně tak může být ale mora vyvolána, pakliže bylo jejímu člověku ukřivděno – v tomto případě se půjde mstít tomu, kdo ublížil. A toto setkání může mít velice nešťastné následky, neboť, ano, mora může zabít. Přestože její tělo nemá žádnou fyzickou váhu, svou negativní energií se může lehce vyrovnat tomu nejtěžšímu závaží a svou oběť ve spánku zadusit.
Jediným povahovým rysem mory je touha škodit. Svému pánu či jeho trýzniteli, na tom nezáleží – jakmile mora dostane podnět k tomu, aby škodila, neváhá.
Výskyt:
Lidská srdce.
Zajímavosti:
Při setkání:
Setkání s morou bývají nepříjemná, leč málokdy skutečně nebezpečná. Nejdůležitější je uvědomit si, že vše (nebo alespoň valná většina toho), co vidíte, je jen výplodem její magie – a tedy i vašich představ.
V případě, že se moře podaří vyvolat spánkovou paralýzu, snažte se zhluboka dýchat a postupně rozhýbávat tělo od konečků prstů.
Obrana:
Před morou se lze bránit několika způsoby. Můžete se snažit se všemi perfektně vycházet, abyste se vyhnuli riziku, že po vás o půlnoci skočí cizí mora, to zní ovšem tak trochu nesplnitelně, i když nikdy neuškodí v rámci preventivních opatření být s lidmi zadobře.
Cizí mory odhání ochranná kouzla a symboly.
Kromě tohoto způsobu se ale můžete ochránit před cizí morou i něčím tak jednoduchým, jako je omluva. Tedy… za předpokladu, že ji druhá strana skutečně přijme.
Před vlastní morou opět mohou pomáhat ochranná kouzla a symboly, záleží však na psychické a emoční nepohodě jedince – tedy zda se má mora z čeho krmit, aby byla dostatečně silná na to, aby i tato opatření obešla. V rámci je prevence je tedy stěžejní pracovat na udržení vlastní psychické pohody a nacházet si způsoby, jak
se vypořádat s negativními emocemi a zážitky, aby mora nezískala záminku k manifestaci.
Striga
Rozeznáváme dva základní druhy strig: strigu lesní a strigu noční. Na základě jejich druhu se odlišují svým původem, vnější charakteristikou a schopnostmi.
Magie, schopnosti a dovednosti:
V obou případech se jedná o rychlé (60 bodů) a silné (40 bodů) stvoření, které také dokáže vytrvat (30 bodů) déle, než by bylo nejspíše komukoli zúčastněnému milé. Ani jejich obratnost
(40 bodů) vyloženě nepokulhává. Díky svému setu fyzických schopností je striga schopná se velice rychle a hbitě pohybovat nejrůznějším terénem a stíhat svoji kořist.
Oba druhy poté disponují nočním viděním, ale jsou velice citlivé na jakékoli světlo, a excelentní je i jejich smysl sluchu a čichu. Taktéž mají oba druhy zvýšenou regeneraci.
Striga lesní: Tento druh strigy poté disponuje schopností shapeshiftingu a o to konkrétně v sovu. Může se tak přeměňovat dle libosti v průběhu souboje i mimo něj, a udržet si tak výhodu na zemi i ve vzduchu – nemluvě o tom, že i ve své „lidské“ podobě, je pro svá křídla schopna letu.
Striga noční: Tento druh strigy nedisponuje magickými schopnostmi, které by jí udávaly takovou výhodu, s níž se můžete setkat u strigy lesní. Na rozdíl však od své soví sestry, strigy noční necítí bolest a mají pevnější kůži, skoro až krunýř, který chrání jejich vnitřní orgány – lze jej však oslabit ohněm. Jejich regenerace je mnohem lepší než regenerace strigy lesní.
Charakteristika:
Striga lesní: Jedná se o démona, který dokáže měnit podoby, jak již bylo řečeno, avšak i jeho „lidská“ podoba nese zvířecí znaky: v naprosté většině případů se tak setkáme s opeřeným tělem, ač některé části mohou zůstat holé, dále pak s křídly s rozpětím až pět metrů. Nohy a ruce jsou vybaveny drápy dravce a ústa plná ostrých tesáků.
Na rozdíl od strigy noční bývá lidská anatomie zachována téměř bez porušení – tedy nebýt sovích znaků, byl
by tento démon téměř k nerozeznání od obyčejného člověka.
Původ strigy lesní není zcela známý. Vedou se nejrůznější spekulace o tom, proč a jak začaly vznikat – zda v tom měl prsty čistě jen temný bůh, nebo lidé, jimž propůjčil sílu pro vykonání své kletby. Každopádně se strigy lesní rodí jako obyčejné lidské dívky. Říká se, že se jedná o děti se dvěma srdci, se dvěma dušemi a že se rodí s již vyrostlými zuby. Takové děti umírají velice často brzy po porodu, neb je velice brzy zabije „druhá duše“, duše strigy. I kdyby bylo dítě zabito někým jiným, nedošlo by ke zlomení kletby nad nebohým dítětem, a tak bývala tato nemluvňata odnášena do lesů v naději, že je sežere zdejší zvěř, čímž by všechny zachránila před pohromou, kterou by byla dospělá striga lesní. Proměna dítěte však probíhala rychle – a od momentu, kdy se duše strigy zabydlí v těle, by tento démon pohledal jen hrstku přirozených predátorů.
Striga noční: Tento druh strigy čerpá svou podobu ze svého zesnulého (nebo spíše prokletého) lidského těla, které každou noc prochází proměnou, která má zničující následky na původní anatomii. Vyznačují se dlouhými končetinami zakončenými dlouhými drápy a hlavou s velkými čelistmi a dvěma řadami ostrých zubů. Jejich tělo je holé, často pouze s chomáči toho, co zbývá z vlasů, a přesně reflektuje stav těla v závislosti na času „od smrti“
– popelavá kůže, která se může zdát průsvitná jako papír, díky své démonické podstatě je však velice tvrdá, výrazně vystouplé kosti končetin, žebra i páteř.
Původ strigy noční se dá opět odhadovat na zásah temného boha či na kletbu člověka. Tak či onak se jedná
o démona, který povstává pouze za nocí ze svého hrobu – jeho tělo však není nutně mrtvé. Respektive, vykazuje veškeré známky smrti: žádný tep, nedýchá… Nejedná se však o plnohodnotnou smrt. Tělo kletbou postiženého člověka se nepoddává rozkladu tak rychle, jak by správně mělo, a dokonce je možné kletbu i zlomit, toto rozhodnutí však bývá učiněno na základě, zda nebylo tělo nenávratně znetvořeno, a zda by jedinec dokázal přežít po čase pod kletbou. Vzhledem ke každodenním proměnám může dojít k poškození čelistí a končetin, nemluvě
o tom, že by některé orgány vzhledem ke stravě strigy noční mohly velice rychle vypovědět službu. Zotavování
se z této kletby je skutečně velice náročnou záležitostí, kterou by většina postižených lidí, pakliže by byla při smyslech, nejspíše mnohem radši vyměnila za rychlou smrt.
V obou případech se jedná o krvelačná stvoření, která po nocích rozsévají po svém okolí chaos a smrt. Přestože
v jejich vzhledu můžete zachytit střípky lidství, od své původní lidské podstaty jsou zcela odtrženy: strigy lesní nevyrůstaly v lidském prostředí, a tak se nenaučily řeči, zatímco strigy noční přichází o svou lidskost postupně
a po proměně postrádají rozum a valnou většinu své lidské osobnosti. Jedná se také o silně teritoriální
a samotářské démony – nikdy tedy nenajdete dvě strigy zabydlené poblíž sebe, rozhodně tedy ne bez častých rvaček. Společně loví pouze ojediněle.
Výskyt:
Striga lesní se pohybuje v lesích; striga noční v okolí svého hrobu.
Zajímavosti:
Zatímco striga lesní je výhradně ženským druhem, ve strigu noční se může proměnit kdokoli včetně mužů. Může tak dojít k záměně s výrazem „strigoj“, který zní jako mužský protějšek strigy, jedná se však o druh upíra.
U strigy lesní je běžné, že démoní srdce „pozře“ to lidské a splyne s ním. Existují však ojedinělé případy, kdy
k tomuto splynutí nedojde – tomuto srdci se pak říká „čisté strizí srdce“. Démoní srdce strigy lesní je mocným „doplňkem stravy“, obzvláště co se týče vojáků nebo stopařů, neb jim propůjčuje noční vidění a hlavně rychlou regeneraci. V případě čistého strizího srdce jsou tyto vlastnosti umocněny – a dokonce dočasně zlepšují i fyzické atributy toho, kdo srdce pozře.
Kůže strigy noční je výborným materiálem pro výrobu chráničů pro svou tvrdost a odolnost proti vnějšímu poškození. Její zpracování však není z těchto důvodů zrovna nejjednodušší a je potřeba použití speciálních postupů.
Při setkání:
Modlete se, že si vás nevšimla.
V případě, že jste neměli takové štěstí, nezbývá vám nic jiného než bojovat. Hodně štěstí.
Obrana:
Proti strize lesní je vhodná jen jediná strategie: omezit její schopnost letu a přeměny. Poškození jejích křídel
se přenáší z podoby na podobu, démon tak pravděpodobně poté zůstane pouze v jedné ze svých podob a ztrácí tak svou výhodu v rámci ještě rychlejšího přemisťování a útoků z výšky. Pochopitelně však nemáte vyhráno
a striga lesní bez možnosti létat je stále velice silným protivníkem pro svou rychlost, hbitost a sílu. Mějte
se na pozoru před jejími útoky, je-li to možné, a miřte na její zranitelná místa – břicho – a pakliže máte dostatečnou sílu, vhodnou zbraň a příležitost, veďte zásah do srdce či do hlavy.
Striga noční je houževnatější sestrou strigy lesní, která je ještě ke všemu schopna se z mnoha zranění zregenerovat ještě za boje. Dostat se k jejím vnitřním orgánům je mnohem náročnější pro její silnou kůži, obzvláště nemáte-li po ruce oheň, kterým by se dala tato pevná vrstva odstranit. V takovém případě
je nejjednodušší vést ránu skrze tlamu démona do mozku.
V obou případech vám také dopomůže jakýkoli zdroj světla, který strigu na chvíli oslepí. Této chvíle byste měli využít k zásahu, na kterém skutečně záleží, než k útěku: i zraněná striga je perfektně schopná vás dostihnout
v řádu vteřin. A pakliže ne, nezapomínejte na její vyspělý čich – bude vás stopovat do momentu, než vás zabije.
Požírač
Požíračovy schopnosti leží prozatím čistě v oblasti požírání duší, které jsou lapeny na přechodu mezi Javem a Navem. Dokáže vycítit neklidnou duši, která ještě není připravena Jav opustit,
a o to více zpomaluje její přechod do podsvětí. Čeho využívá nejvíce je schopnost nahlédnout do nitra lapené duši – získává tak přehled o jejích vzpomínkách, vztazích a emocích, přičemž poté dokáže vše imitovat nebo vyvolávat, aby osobu na přechodu nadále zneklidňoval a rozrušoval do takové míry, aby byl schopen ji pozřít.
Pakliže by se mu podařilo manifestovat v Javu, můžeme předpokládat, že by byl schopen posednutí. Nemůžeme však určit, jakými dalšími schopnostmi by oplýval s fyzickou schránkou a v jaké míře...
Charakteristika:
Požírač je démonem, který je sám lapen na přechodu mezi Javem a Navem, sám je neklidnou duší, která však netouží po odpočinku, který by mohl následovat v podsvětí. Naopak – touží po návratu do říše živých,
ať už ho to bude stát cokoli. V jeho případě se stalo cenou za návrat poddání se své démonické podstatě a lov duší jemu podobných, za roky strávené na takzvaném Prahu však Požírač ztratil podstatnou část své lidskosti.
Ani jeho vzhled tedy již úplně neodpovídá jeho někdejší fyzické podobě. Některé části jeho těla se ještě matně přibližují člověku, jeho tvář je však znetvořena v permanentní grimasu s rozšklebenými ústy plnými ostrých tesáků, plná jizev, přičemž jedna mu zaslepila levéoko – právě jím nahlíží lidem do duší – zatímco v druhém
se víří šílenství.
Jak již bylo řečeno, Požírač se odmítl poddat své smrtelnosti a proto započal lov neklidných duší, aby z nich získal zbytečky životní energie (nebo spíše energii jejich rozrušení) a došlo tedy k jeho vyproštění z Prahu a manifestaci alespoň částečného fyzického těla, pročež by mohl lovit duše i v Javu nebo někoho posednout. Tuto svou bitvu svádí již dlouhé, dlouhé roky… a je jen otázkou času, kdy se mu opět podaří uniknout spárům Prahu.
Výskyt:
Prah mezi Javem a Navem.
Zajímavosti:
Světem démonů kolují nejrůznější zvěsti o důvodu, proč se Požírač vlastně stal Požíračem – a hlavně, kým byl předtím. Zeptejte se sto tvorů a dostanete sto odpovědí a teorií. Pravdu o jeho zrodu znají snad jen bohové.
Při setkání:
Nenechte se zlákat jeho nabídkami moci a nesmrtelnosti, ani čímkoli jiným, po čem by vaše srdce mohlo toužit
– je to pouhá past, kterou se vás snaží dostat pod svůj vliv dostatečně na to, aby si mohl uzmout vaše tělo.
Dokud nemá svou fyzickou podobu, není možné s ním ani fyzicky bojovat. Jde pouze o sílu vůle, kterou
ho můžete donutit se na čas vytratit, je ale jisté, že pokud jste se s ním setkali jednou, nejspíše se druhému setkání nevyhnete. Buďte tedy obezřetní.
Obrana:
Bránit se Požírači je věda sama o sobě. Jak se ubrání duše na přechodu mezi Javem a Navem démonovi, který duší pozřel již nespočet? Odpověď na tuto otázku musíme hledat již za našeho života – snažit se žít tak, aby byl náš pobyt na Prahu co nejkratší, tedy uzavírat vše, co uzavřeno být musí, odejít z tohoto světa pokud možno v klidu. Ale to se lehčeji říká, než dělá, že?
Existují však různé pohřební rituály, opatření, symboly… takové, které pomáhají duši rychleji se přesunout tam, kde již bude navždy v bezpečí, nebo ji chrání tak dlouho, jak to jen jde. Tedy v případě, že zemřete poblíž někoho znalého těchto rituálů, máte napůl vyhráno. Koneckonců, jste mrtví.
V případě, že se Požírač manifestoval v Javu, pakliže ještě nemá hmotnou podobu, vybavte se ochrannými talismany, amulety, symboly a silnou vůlí. Pakliže uzmul něčí tělo, v němž začal koncentrovat svou moc, vybavte se vším výše zmíněným a přidejte k tomu ještě magií nasáklou zbraň – a pokud nejste úplně vhodní k boji, pořiďte si k tomu pořádného svalovce s ještě silnější psychikou.
Upír
Magie, schopnosti a dovednosti:
Upír nedisponuje žádnými magickými schopnostmi ani speciálními dovednostmi, tedy pomineme-li fakt, že se jedná
o oživlou mrtvolu, to je ovšem výsledkem zásahu cizí magie, nikoli upíra samotného. Kromě jejich fyzické zdatnosti můžeme považovat za speciální schopnost jejich zlepšené smysly: mají velmi citlivý sluch a vyvinutý čich a velice dobře vidí ve tmě. Kuriózní je také jejich regenerace – neléčí se stejně jako například vlkodlak, jejich rány se nezacelují ihned, nýbrž
po pozření krve, kdy jim může dorůst i končetina.
Jinak jsou upíři velice rychlí (60 bodů) a silní (40 bodů). Jejich obratnost (30 bodů) krapet pokulhává, nicméně vytrvalí (40 bodů) jsou až moc – tedy pokud to budou nutné, budou vás pronásledovat tak dlouho, jak to jen bude možné.
Charakteristika:
Upír patří mezi nemrtvé démony, kteří tedy pochopitelně vypadají z velké části tak jako za života. Obecně vzato jsou však velice šlachovití a kostnatí, s téměř průsvitnou kůží. V jejich tváři jsou hned vedle tesáků nemálo znepokojivé bezbarvé oči bez zorniček, které vždy najdou svůj cíl. Upíři se přibližují rychlými skoky a než
se do své oběti zakousnou, většina ji sevře ve svých drápech.
Tato stvoření ztratila veškeré spojení s tím, kým byli za života. Většinou. Možná někde opravdu hluboko, hluboko pod vším tím lačněním po krvi narazíte na zbytečky osoby, kterou kdysi bývali – ale hodně štěstí s děláním terapeuta upírovi, než vás ve vteřině zabije. Ve své podstatě se jedná o obyčejné predátory, kteří loví, aby uživili sami sebe. Jedná se o noční tvory, kteří opouští své hroby se západem slunce a před úsvitem se k nim zase vrací. Živí se výhradně krví a to lidskou i zvířecí, ač lidskou preferují (a nad ní stojí, pochopitelně, ještě polobožská krev).
Výskyt:
Okolí jejich hrobu.
Zajímavosti:
Při setkání:
Upíři nepatří mezi mírumilovná stvoření – jejich jediný instinkt je, aby se nakrmili, je tedy více než pravděpodobné, že setkání s nimi vyústí v lov a zoufalou snahu se jim ubránit či utéct.
Pakliže tušíte, že by se v okolí mohl pohybovat upír, postupujte se zvýšenou opatrností – potichu a nenápadně. Jakmile si vás totiž všimne při jediném neopatrném kroku, již ho nesetřesete.
Obrana:
Upíři jsou podobně jako jiní noční démoni citliví na světlo, lze jej tedy na moment omráčit tímto způsobem.
Upíra nelze zabít „tradičními“ způsoby, jako byste bojovali s vlkodlakem či strigou, které se ještě stále řadí mezi živé démony. Upírům již nekoluje žilami krev, většina jejich orgánů již odumřela, jsou tedy v tomto směru víceméně nedotknutelní. Jedinými zaručenými způsoby, jak upíra usmrtit, je dekapitace či zapálení.
Vlkodlak
Magie, schopnosti a dovednosti:
Vlkodlaci se řadí mezi výjimečně silné (60 bodů) a vytrvalé
(40 bodů) démony. Nemohou se úplně spoléhat na svou rychlost
(30 bodů) a obratnost (30 bodů), a tak je jisté, že při střetnutí nebudou zbytečně pobíhat kolem, ale spíš se vás pokusí dostat do úzkých, aby ochromili vaši vlastní schopnost pohybu.
Člověk, který se stane vlkodlakem, je schopen přeměny či podmíněn k přeměně ve vlka. Rozlišuje se tak na základě, zda byl člověk proklet či požehnán touto schopností. Prokletí vlkodlaci nejsou přeměny schopni vědomě a nastavují svou vlčí tvář pouze při úplňku, při níž ztrácí kontrolu sami nad sebou. Na druhou stranu požehnaní vlkodlaci dokáží svou přeměnu ovládat – čím blíže k úplňku, tím snáze se jim proměna provádí, mohou ve své vlčí podobě i zůstat různou dobu dle svého uvážení, a nepřichází při ní o kontrolu nad sebou samým.
Vlkodlaci obou druhů pak disponují zvýšenou regenerací ve zvířecí i lidské podobě, pochopitelně je však ani tato schopnost nemůže zachránit před smrtelnými ranami. Zlepšené smysly jsou také samozřejmostí, opět v obou podobách.
Charakteristika:
Ve své lidské podobě je vlkodlak k nerozeznání od jiného člověka, nenese žádné animalistické znaky. Vzhledem k tomu, že jejich přeměna není častá a k jejich zvýšené regeneraci jejich těla také nenesou žádné známky poškození – zlomeniny, změna tvaru kostí a lebky atd.
Vlčí podoba se však mezi oběma druhy liší. Prokletí vlkodlaci se vyznačují vlčí humanoidní podobou – vlčí hlava, srstí porostlé tělo, vlčí končetiny se silnými drápy. Požehnaní vlkodlaci naopak setřesou svou lidskou podobu docela a stávají se „obyčejnými“ vlky, však mnohem většími, než jak byste je nalezli v přírodě.
Vzhledem k tomu, že požehnaní vlkodlaci neztrácí po přeměně rozum, se jejich povaha odvíjí zcela od jejich přirozené lidské osobnosti. Prokletí vlkodlaci se naopak po přeměně stávají krvelačnými tvory, kteří skočí
po všem, co se hýbe, ať už to je člověk nebo zvíře. Neútočí pouze na svůj druh, nemají-li k tomu důvod a loví
ve smečkách, pakliže se v okolí nachází více vlkodlaků.
Výskyt:
Různý. Prokletý vlkodlak může být v podstatě kdekoli.
Zajímavosti:
Prokletý vlkodlak si většinou ani neuvědomuje své prokletí. Ze svých proměn a úplňkových nocí si nic nepamatuje, zatímco požehnaný vlkodlak těmito výpadky paměti trpí možná v počátcích, než se naučí se svými novými schopnostmi pracovat (zároveň první proměny bývají nemálo bolestivé, vzpomínka na ně může být tedy vytlačena). První proměny požehnaných démonů také bývají neovladatelné – prvních několik úplňků nemají žádnou kontrolu nad tím, jestli se promění. Až postupem času se naučí proměňovat z vlastní vůle.
Největší dráp prokletého vlkodlaka je tak dlouhý, že se z něj dá pohodlně vyrobit menší nůž. Po troše broušení
se jedná o efektivní zbraň.
Dříve byli vlkodlaci skutečně pouze požehnáním pro lidi, které jim darovala bohyně Morana, takzvaná královna vlkodlaků. Svěřila tento dar do rukou lidem, kteří si přáli ochránit své domovy před nočními běsy a krvelačnými démony, a tak bývali vlkodlaci v minulosti dokonce hrdiny – než začali svého požehnání využívat k plenění, ničení a vraždění… Morana svůj dar obrátila proti těmto zrádcům a učinila z nich skutečné netvory, jimiž byli. Kdo by si však přál stát se jejím vojákem, stačí se napít z vlčí stopy…
Při setkání:
Setkání s požehnaným vlkodlakem málokdy vyústí v cokoli jiného, než, inu, v obyčejné setkání.
Setkání s prokletým vlkodlakem zase málokdy zůstane právě jen u toho setkání – jejich krvelačná povaha jim zcela zatemní mysl, a tak, pokud nemáte notnou dávku štěstí, bývá střet zpravidla nevyhnutelný. Pokud
se nebudete hýbat, než vlkodlak odejde, vaše šance se zvyšují, ovšem o poněkud zanedbatelné procento.
Obrana:
Nejjednodušší je zaútočit démonovy smysly – hodit mu hlínu do očí nebo vyvolat opravdu hlasitý, vysoký zvuk dokáže vlkodlaka omráčit dost na to, abyste se stihli dát na útěk.
Pakliže není útěk možný, jejich těla nejsou kromě srsti vybavena ničím, co by je podstatně více chránilo – zásahy vedené do zranitelných míst jsou tedy hlavním způsobem, jak démona zranit dost na to, aby vás nechal být.
Za předpokladu, že jej zraníte opravdu dostatečně, a že to není zrovna jednoduché s jejich pokročilou regenerací.
Kouzlem stvoření
Tito démoni se odlišují tím, že bez zásahu člověka by vlastně vůbec neexistovali. Postupem času si lidé totiž vytvořili nejrůznější kouzla
a rituály, díky nimž si byli schopni vyvolat nejrůznější pomocníčky. Nebo démony, kteří by mohli škodit jiným… Tak jako tak, některá tato kouzla se zachovala – a s nimi i jejich stvoření.
Cikavač
Magie, schopnosti a dovednosti:
Cikavačovou největší schopností, pro kterou byl svého času hojně vyhledáván, je jeho bezedný žaludek. Proč, ptáte se? Tento démon je ideálním parťákem pro krádeže, do jeho drobného tělíčka se totiž vejde věcí víc než dost. Pořádně roztáhne zobák
a jednoduše nasaje cokoli, co mu bylo zadáno jako cíl – to poté bezpečně uschová ve svém žaludku a poté vyzvrátí svému majiteli v neporušeném stavu.
Charakteristika:
Cikavač se podobá ptactvu – obzvláště pak připomíná stavbou těla ptáka kivi, zatímco jeho zobák odkazuje
na pelikána se svým lalokem. Má zakrnělá nebo žádná křídla a jeho tělo je pokryto jemným chmýřím nevýrazné šedo-hnědé barvy, díky níž je snadně přehlédnutelný. Je drobný, ne větší než dlaň dospělého muže, a pohybuje
se na delších, tenkých nohách s několika prsty. Přestože nelétá, dokáže se rychle přesunovat a má vytříbený zrak a čich pro věci, které hledá.
Tito démoni bývají zpravidla věrní svému pánovi, poslušní a důslední. Nevrací se, dokud nenajdou a nevezmou to, co měli ukrást. To je koneckonců smysl jejich bytí.
Výskyt:
Cikavač nemá nějaké přirozené místo, kde by se vyskytoval jako divoká zvěř. Buďto je se svým majitelem, nebo na „pochůzce“.
Obětiny:
Cikavači nepřijímají obětiny. Pouze odměny od svého majitele, které většinou nabývají podoby pohlazení
a podobně.
Zajímavosti:
Cikavače byly dřív schopny vlastnit pouze ženy. Je tomu tak kvůli vyvolávacímu rituálu, který dodnes dokáží provést pouze ony. Postupem let se však lidé naučili manipulovat s tepem života dostatečně na to, aby mohli cikavačův tep „převést“ na jiného majitele. Od těch dob pochopitelně tato schopnost opět vymizela, alespoň v běžné lidské populaci.
Cikavači nepotřebují jíst ani pít. Mohou, ale nemusí – a zpravidla cokoli, co pozřou, zase vyzvrátí, nemá to tedy zrovna dvakrát smysl.
Jejich životní energie je přímo provázaná s jejich údělem sloužit svému majiteli. Pakliže ten pro ně nenajde využití, začínají chřadnout až nakonec zemřou. Zkrátka a dobře, cikavači skutečně žijí z loupeživého života.
Při setkání:
Hlídejte si kapsy, není-li váš.
Ptačí démoni
Ptačí démoni jsou přesně tím, čím znějí být. Tvorové, kteří mají zejména vnější znaky společné s ptactvem. Jedná se o posly bohů
i o škodlivé démony, o démony, kteří mohou ovlivňovat počasí, překonávat velké dálky a nést ta nejtěžší břemena. A mimo jiné: cestovat mezi sférami.
Alkonost
Magie, schopnosti a dovednosti:
Alkonosti patří mezi silné (60 bodů) a vytrvalé (40 bodů) démony. Přestože zrovna neoplývají rychlostí (30 bodů) a obratností
(30 bodů), stále jsou schopny poměrně rychle cestovat z místa
na místo. A samozřejmě, také jsou schopny cestovat mezi Javem
a Pravem, zřídkakdy však zavítají do Navu.
Pochopitelně ovládají schopnost letu, od čeho jiného by asi jinak měly křídla? Kromě toho jsou pro ně však příznačné i další schopnosti, mezi něž patří eidetická paměť. Alkonosti
si perfektně pamatují vše, co viděly a slyšely, neřeknou vám však víc než určenou zprávu. Lidskému jazyku sice rozumí a nejspíše by ho i dokázaly ovládat, jeho užívání však vychází z jejich podstaty předat zprávu, přičemž samy nepociťují potřebu komunikovat s lidmi jejich jazykem. Jsou schopny perfektně imitovat lidské hlasy – takže pokud k vám přiletí Alkonost
a promluví na vás hlasem vašeho otce, ano, je to naprosto normální. Kromě toho má jejich hlas také omamné účinky, Alkonosti se tak řadí mezi démony, kteří pracují s okouzlením. Jejich libozvučný zpěv, přijde-li na to, dokáže uvést osobu, která jej zaslechne, do transu, kdy zapomene na všechno a všechny
a upadne do stavu nekončící euforie – a měl-li by být z tohoto transu špatně probuzen, je více než jisté, že propadne šílenství.
Charakteristika:
Alkonosti vypadají jako ženy s ptačím tělem. Hlava a trup jsou lidské, zbytek těla je však ptačí – zhruba od pasu dolů, místo nohou pařáty a místo rukou křídla. Bývají dlouhovlasé, ověnčené šperky a nejrůznějšími ozdobami. Jejich vlasy a peří mívají zpravidla světlejší odstíny – blond až po světle hnědé, zatímco tmavších barev se chápou jejich démoní sestry Sirin.
Jsou velice pracovité. Jejich svědomitost jim nedovoluje ofrňovat se nad prací, pakliže se jedná o práci, která není pod jejich úroveň – a že jako někdo, kdo byl stvořen, aby byl poslem bohů, mají vysoké mínění o tom, jakou práci by měly vykonávat. Soudobé předávání dopisů, nošení zavazadel, přinášení dárků a občas i samotných táborníků… řekněme, že z této nové pracovní náplně zrovna nadšené nejsou, nedá se však svítit. Nepatří mezi démony, kteří by měli nutnou potřebu ubližovat, člověk by se však před nimi měl mít na pozoru, dokáží být totiž poněkud malicherné, a pokud kdokoli urazí jejich hrdost, mohl by se setkat s hrozným, leč nádherným osudem, kdy by skončil polapen v jejich melodiích. Jinak se může však každý stát obětí alkonostího žertíku. Volal vás snad váš vedoucí nebo jiný táborník? Ne? Tak se zkuste podívat na střechu jednoho z domů, kde možná naleznete původce tohoto volání…
Jak již bylo zmíněno, Alkonosty bývaly (a občas stále jsou) posly bohů, schopné cestovat mezi sférami, aby přinesly důležité poselství. Od té doby se jejich úloha trochu změnila, mnoho z nich však stále čeká na den, kdy budou opět povolány ke své původní povinnosti.
Výskyt:
V Alatyru je možné nalézt Alkonosty v jejich hnízdě. Jinak se pohybují různě po světě, kam je zrovna potřeba donést zprávu od bohů Pravu.
Obětiny:
Alkonosty zbožňují cokoli, co se třpytí – zejména šperky, kterými si rády zdobí své pařáty, dále různé náhrdelníky, náušnice a čelenky.
Kromě toho však samozřejmě přijímají i různé jídlo, zejména sladké pečivo.
Zajímavosti:
Říká se, že rosa kanoucí z jejich perutí dodává obzvláště ovoci, ale i jiným rostlinám, léčivé účinky. Zda je to pravda, nelze zcela potvrdit.
Při setkání:
Chovejte se uctivě – mějte na paměti, že stále rozumí lidskému jazyku, a i když jim některé významy unikají, nejspíše pochopí, pokud je budete pomlouvat.
Pokud by se měla ke zpěvu, ihned odejděte a zacpěte si uši, jak jen to je možné.
Sirin
Magie, schopnosti a dovednosti:
Sirini patří mezi silné (60 bodů) a vytrvalé (40 bodů) démony. Přestože zrovna neoplývají rychlostí (30 bodů) a obratností (30 bodů), stále jsou schopny poměrně rychle cestovat z místa na místo. Na rozdíl od alkonostů, sirini jsou ptačí démoni Navu, do kterého a z něj mohou dle libosti přilétat.
Pochopitelně ovládají schopnost letu. Stejně jako alkonosti, i sirini oplývají eidetickou pamětí, navrch i také jistou jasnozřivostí – jsou zvěstovatelkami smrti a neštěstí. Jsou schopny perfektně imitovat lidské hlasy, a to také hlasy osob ze záhrobí, které možná nikdy ani nepotkaly. Kromě toho má jejich hlas také omamné účinky, a tak se řadí mezi démony, kteří pracují s okouzlením. Jejich tesklivý zpěv, přijde-li na to, dokáže uvést osobu, která jej zaslechne, do transu, kdy zapomene na všechno a všechny a upadne do stavu nekonečné deprese a zoufalství, vyvolává v lidech ty nejbolestivější city, které kdy pocítili. Silnější jedince dovede jejich zpěv k šílenství, slabší do Navu… Jejich elementem je voda, s níž dokáží do jisté míry manipulovat.
Charakteristika:
Sirini, nebo také jinak zvané sirény, vypadají jako ženy s ptačím tělem. Hlava a trup jsou lidské, zbytek těla je však ptačí – zhruba od pasu dolů, místo nohou pařáty a místo rukou křídla. Bývají dlouhovlasé, ověnčené šperky a nejrůznějšími ozdobami. Jejich vlasy a peří mívají zpravidla tmavší odstíny, zatímco světlejších barev se chápou jejich démoní sestry alkonosti.
Sirini na rozdíl od svých sester nenesou břemena povinností táborů polobohů. Už jen jejich přítomnost zvěstuje neštěstí, natožpak jejich zpěv, který oznamuje blížící se smrt, o to hůř pokud je na někoho cílený. Jedná se o melancholická, samotářská stvoření, která se málokdy sdružují v hejnu. Ze své podstaty nejsou zlé, stále ovšem náleží Navu. Odtud pochází, tam leží jejich loajalita, do Javu přináší poselství bohů zde přebývajících nebo je naopak nosí k nim. Při jednání s nimi je nasnadě maximální opatrnost – nebývají nutně agresivní, ale nebylo by nezvyklé, kdyby se po setkání s nimi člověk nevrátil s trochu pomatenou hlavou.
Výskyt:
Sirini pochází z Navu, jednotlivě se ale pohybují i v Javu. Nezvykle velké hejno bylo zaznamenáno u Máchova jezera.
Obětiny:
Siriny je možné si naklonit šperky a vším, co se třpytí.
Zajímavosti:
Říká se, že rosu kanoucí z jejich křídel lze využít jako jed, tuto povídačku se ovšem nepodařilo potvrdit.
Při setkání:
Buďte připraveni si zacpat uši, pokud jste si je nezacpali ještě předtím, než došlo k setkání.
Chovejte se uctivě.