Dexter Ander Hawkins
Základní informace:
Božský rodič
Morana
Datum narození
2. Podlétí 2000
Třída
Písař, Démonolog
Postavení
Vysloužilý táborník
Vzhled:
Dex není zrovna nepřehlédnutelný se svou výškou dosahující 180 cm, tam ale jeho fyzická výraznost nejspíše končí. Dal by se popsat jako vysoký kostlivec – a byla by to nadsázka jen trochu. Není vychrtlý, ale tuku byste na něm moc nepohledali a svaly se mu rýsují jen proto, že je hubený, ne proto, že by na sobě aktivně pracoval. Pokud má někde vypracované svaly, pak na nohou, protože se čas od času oddává dobrovolnému mučení: běhání maratonu. Nemá po těle moc pih nebo znamének, zato jizev by se na něm našlo požehnaně. Jeho kůže na zádech, částečně se plazící za zadní strany krku, po pažích, dlaních a nohou zhruba po kolena připomíná topografické mapy – zbarvením i texturou. Jedná se o jizvy po popáleninách, které prodělal v dětství, a od té doby s ním rostou. Za ty roky trochu vybledly, stále jsou ale na první pohled vidět, a proto je Dexter nikdy neukazuje.
Co se jeho tváře týče, je spíše tvaru obdélníku, s výraznou čelistí a mírně vystouplými lícními kostmi. Když zrovna zhubne, rýsují se mu pod nimi hluboké stíny. Pleť má světlou, spíše s chladnými růžovými podtóny, občas by se v ní ale našly stopy žluté. Jeho oči jsou mandlového tvaru a šedé barvy, lemované řasami, které by mu kdejaká slečna záviděla. Pod správným úhlem světla se v nich leskne ledově modrá a na pravém spodním víčku má malou, jemně vystouplou pihu. Obočí má husté a většinou neudržované. Podobně jako jeho vlasy, které si udržuje dlouhé jen tak, aby je mohl pohodlně rukou sčesat dozadu, je tmavě hnědé až černé barvy, silně kontrastující se světlostí jeho očí i pokožky. Má rovný nos bez výrazných hrbolků a jeho spodní ret je výrazně plnější než vrchní. Dbá na to, aby si pravidelně holil tvář a nikdy svůj zjev nenechá zajít dál než za několikadenní strniště. Rozhodně ho neuvidíte chodit s pěstěným vousem ani knírkem. Co dále stojí za zmínku jsou roztahováky, které nosí v uších. A když už jsme u jeho uší – měl-li by se někdy červenat, krev se mu nahrne spíš do uší než do tváří.
Jeho typické oblečení by se dalo popsat jako nenápadné, ale ne vyloženě beze stylu. Volí spíše neutrální barvy, hlavně černé a šedé, jiné barvy byste u něj našli velice ojediněle, přičemž tyto kousky má ve svém šatníku zvlášť označené společně s tahákem, jaké barvy se k sobě hodí, a jaké nikoli – nezbytná pomůcka pro zcela barvoslepého jedince. Nevyhýbá se potiskům ani různým vzorům, i když si zakládá na jisté jednoduchosti svého šatníku. Jelikož nesnese, aby kdokoli zíral na jeho jizvy, nikdy ho neuvidíte v krátkém tričku nebo v šortkách. A pokud ano, vždy je pod nimi nebo nad nimi další vrstva, která by je překryla, ať už se jedná o funkční prádlo nebo košile. Vždy volí také svršky s vyšším límečkem nebo jinak dbá na zakrytí krku. Maximální krytí se týká také plavek – buďto plavat nejde vůbec, nebo se objeví v neoprenu. Kvůli svým jizvám také vždy nosí rukavice. Má jich několik párů, vždy v černé barvě, z různých materiálů, tedy se hodící ke každé příležitosti. Nejčastěji nosí bavlněné. Zde ale asi končí nějaké jeho „výstřednosti“ týkající se doplňků – šperky nenosí, až na roztahováky, pokud se počítají, brýle jsou u něj spíš otázkou počasí než potřeby, podobně jako různé čepice, šátky a šály.
Rodina:
Dexter a jeho rodina je lehce ožehavé téma. Momentálně totiž udržuje větší kontakt spíš se svým strýcem Dánelem Aikio a bratrancem Ábelem Aikio (leč o něm ještě netuší, že patří do světa polobohů tak jako on).
Odmala vyrůstal v Havøysund v Norsku se svým otcem Anderem a matkou Rose – tedy, s nevlastní matkou. Ander měl svého syna s Moranou ještě předtím, než Rose vstoupila do života jeho otce, ale ujala se Dexe jako vlastního. V mladém věku mu vysvětlili, že Rose není jeho biologická matka, chlapcovu náklonnost vůči ní to ale nijak nezmírnilo, ani teď, i když se vzájemně odcizili. Dokud žili v Norsku, byli si velice blízcí s Dánelem a jeho synem a také s prarodiči z otcovy strany.
Poté, co Ander zemřel, přestěhovali se s Rose do Norwich v Anglii, kde se brzy seznámila s osamělým otcem samoživitelem Michealem Ashcroftem (v tu chvíli si Dex začal utvářet názor, že jeho matka měla nejspíše typ), který se do roka stal jeho otčímem. Do života mu tak vstoupila nevlastní sestra Victoria Ashcroft. Dex s Ashcroftovými nikdy vyloženě nevycházel – s Michaelem a jeho rodinou se nesnesl, s Victorií se tiše tolerovali, občas se trochu jízlivě popichovali, ale jejich vztah nelze popsat jako vyloženě negativní (i když se k tomu prozatím přiklání spíš).
Od čtrnácti se ale Dex téměř natrvalo vrátil do Norska kvůli studiu (čímž je myšleno kvůli táboru polobohů) a ve volných chvílích se spíš vídal s Aikiovými, než aby navštěvoval svou rodinu v Anglii, kterým občas poslal možná tak esemesku nebo pohled.
Minulost:
Moranin syn vstoupil do vztahu Andera Aikio a Rose Hawkins poměrně neočekávaně: chodili spolu teprve pár měsíců, ani ne půlrok, když se Anderovi na prahu objevilo dítě. Každá rozumná žena by nejspíše vzala nohy na ramena, ovšem Rose podle její rodiny nikdy moc rozumu nepobrala – a tak se chlapečka ujala jako vlastního a brzy se stala Anderovou ženou, aby spolu mohli dítě bez starostí vychovávat.
Dexterovo rané dětství bylo takřka idylické, prožité v krásách norské přírody a vesnického života v Havøysund. Zde vyrůstal po boku svého otce a nevlastní matky, v zázemí plném lásky, radosti a štěstí. Otec se živil jako rybář, většinu dne strávil na loďce, a po pracovní době se ke svému synkovi vracel s fantaskními příběhy o mořských tvorech a bestiích číhajících ve vlnách. Jeho matka byla zase profesionální švadlena, která ve své malé pracovně šila na zakázku a v podstatě pracovala z domu, tudíž se měl chlapec vždy ke komu přimknout, když mu scházela společnost. Kdokoli, kdo by se s takovou znalostí jeho prvních roků na Dextera podíval dnes, musel by si pokládat jen jednu otázku: Co se sakra zvrtlo?
Přišel o otce, když mu bylo deset, a to v něm zanechalo hlubokou ránu, která se dodnes zcela nezahojila. Po Anderově smrti se dvojice dočasně přestěhovala k Dánelovi Aikio, Dexově strýci, kde strávili několik měsíců, než se Rose rozhodla, že bude nejlepší, pokud úplně změní scenérii. Vzala Dexe do Anglie, do svého rodného města Norwich, aby zde začali nový život. Stěhování ale nebylo jedinou velkou změnou: došlo i na změnu jeho příjmení, aby to bylo pro Rose jako samostatného rodiče jednodušší, v chlapci to ale jen vyvolalo pocit, jako by ztratil další kousek svého otce.
Měl pocit, že to tak pokračovalo i nadále. Zatímco on trávil odpoledne setkáváním s terapeutem, Rose začala po roce truchlení randit a našla si „ideální“ partii. Na Michaelovi Aschcroftovi nebylo nic vyloženě špatného, jen to, že se až moc snažil Andera nahradit – a když to nevyšlo, obrátil takřka o sto osmdesát stupňů. Obzvláště po svatbě začal s tím, jak je Dexter nevděčný za všechno, co pro něj dělali, a podobné průpovídky se staly častým předmětem jejich sporů. Kdo se ho prosil? Dexter nikdy nechtěl náhradního tátu. Pokud nějakou otcovskou figuru měl, pak se jednalo o strýčka Dánela, který byl teď na stovky kilometrů vzdálený – a za to mohl poděkovat jedině Rose, že ano. A tak dále, a pořád dokola, každá hádka o tom samém byla snad ještě horší než ta poslední, až se nakonec Dexter jednoho dne zvedl, vzal Rosinu kreditku a další den už seděl v letadle, směr Norsko. Bylo mu čtrnáct a taky mu bylo jedno, jaké následky jeho útěk bude mít – hlavně, že bude tam, kde se opravdu cítil doma. Bohové vědí, že Norwich se nekvalifikovalo.
Tahle malá puberťácká vzpoura ale nebyla to jediné, co se tehdy stalo… V chlapci se probudila jeho magie a přivedla na krátkou chvíli zpět toho, po kom toužil nejvíce – a pak mnohé další duše z podsvětí, lidské i zvířecí, bylo jich tolik, že myslel, že mu pukne hlava, sápaly se po něm, volaly, žádaly o pomoc, kterou jim nemohl nabídnout. Tělo měl jako v ohni.
Probudil se na velice zvláštním místě. Říkali mu Vlčí stopa a on měl brzy zjistit, že se na následujících pět let mělo jednat o jeho domov. Naprosto absurdní myšlenka, kterou nedokázal jen tak přijmout. Jakmile se ujistil, že jsou stále v Norsku, při první příležitosti práskl do bot. A když ho dohnali a dovedli zpět, zkoušel to znovu a znovu, stále dokola, dokud nedošli ke kompromisu: zůstane, pokud bude moct víkendy trávit u svého strýce. S jistou nechutí a nutností dohledu mu to bylo dovoleno – lepší než ho neustále nahánět po venku.
Krátce se ale také vrátil do Anglie, vysvětlit matce, co se stalo – a jak to bude dál. Tábor polobohů skryl pod zástěrkou prestižní soukromé akademie pro nadané mladistvé, tak, jak mu vedení kladlo na srdce, s plným stipendiem, bezplatným internátem a stravováním. I Rose potřebovala chvíli přesvědčovat, dojít ke kompromisu… ale koneckonců, svého syna milovala až moc na to, než by mu něco takového upřela, a tak se Dexter sbalil a opět zamířil do Norska, vraceje se do Anglie jen na Vánoce a „letní prázdniny“.
Život v táboře mu nakonec docela prospíval. Pořád byl tak trochu podivín, kterému se nedařilo zapadnout do kolektivu, ale rozhodně se cítil víc vítaný než v běžném kolektivu dětí jeho věku. Tady byl každý tak trochu divný. A nejdivnější z nich byla Angelina, první a doposud poslední dívka, ke které se u něj rozmohl jakýsi cit. První láska, která k němu přišla až v šestnácti letech, a strhla ho takovou silou, že bolest po její ztrátě mu stále tupě duní v hrudi. V tomto věku se mu do cesty přimotalo také jisté uřvané, čtyřnohé a velice chundelaté neštěstí – Loki, štěně huskyho, které Dexter vzal za své v moment, co mu na fenku poprvé padl pohled. Jak by mohl jen tak přejít zoufale plačícího pejska, opuštěného při kraji silnice?
Ztráta Angeliny jej poznamenala skoro stejnou měrou jako smrt otce. Stejně jako tehdy, uzavřel se do sebe. Začal víc času trávit sám a jedinou společností mu byla jen jeho fenka, na kratičké momenty jej vytrhávající ze stavů deprese. Přestal se vídat se svou rodinou, ozval se jim jednou za pár měsíců. Učil se, pracoval na sobě, snažil se ponořit do práce, aby zapomněl, odtrhnout od sebe ty neskutečně bolestivé pocity a vzpomínky na štěstí, které tak náhle zmizelo. Někdy, když měl lepší den, to fungovalo. V ty horší dny se sotva zvedl z postele, a i to jen kvůli Loki, aby ji vyvenčil.
Napříč tomu je ale pořád tady, odkroutil si svých pět let v táboře, a dokonce se rozhodl pokračovat dál a dosáhnout postu Mentora. Ne snad, že by ho nějak bavilo učit ostatní, nejspíše nemá na mentorství ty správné buňky, ale možná to je pokus o vystoupení z komfortní zóny. Nebo další jeden z jeho útěků. Ať už je to jakkoli, skončil kvůli tomu v Alatyru, aby splnil praxi potřebnou k získání mentorského postu, podle postupů Vlčí stopy. A nejspíše není ani trochu připraven na to, co ho tady čeká.
Mazlíček:
Loki, pětiletá fenka huskyho, je Dexovou nejvěrnější parťačkou a kamarádkou. Co je pro ostatní „píseň jejího lidu“, je pro jejího páníčka každodenním bolehlavem, neb po své matce zdědil tu úžasnou schopnost rozumět jazyku toho nejuřvanějšího psího plemene na planetě – ale i tak ji miluje. Mají spolu velice silné pouto a i když není Loki vyloženě overprotective, zná Dexovy hranice lépe než kdo jiný a stává se, že je udržuje za něj. Vždy se staví mezi něj a ostatní lidi (nebo možná jen neumí „k noze“), začne štěkat, když si uvědomí, že někdo řekl něco, co mu je nepříjemné, aby mu dala záminku změnit téma nebo odejít, „aby ji uklidnil“ apod. Rozhodně v Dexovi ale svými skopičinami vyvolává i jeho jemnější, hravější stránku, hlavně když se nikdo nedívá, nebo mu dodává odvahy ve chvílích nejistoty. Dala by se popsat jako jeho emotional support dog. Protože i lidé s emoční inteligencí na úrovni kamene je potřebují!